Τρία γκόλ πρώτου ημιχρόνου, δύο δυνατά «2» και μία διπλή ευκαιρία

Τρία γκόλ

Απ’ όλα έχει ο μπαχτσές σήμερα και δεν είναι για λιγόψυχα… γούστα. Τρία γκόλ πρώτου ημιχρόνου, δύο δυνατά «2» και μία διπλή ευκαρία.

Μάλλον έχει κέφια ο υπογράφων σήμερα, που βλέπει τα «πάντα όλα» σύμφωνα και με τον Αλέφαντο. Είναι κάποιες ημέρες που σου βγαίνει το λάδι για σημεία και αυτές που σου «προσφέρονται» απλόχερα.

Όσοι διαβάζουν τη στήλη ξέρουν ότι δεν μιλάμε για νορμάλ πράγματα. Κι επειδή ούτως ή άλλως αυτά που βλέπω είναι πολλά, προχωράω στο παρασύνθημα.

Τρία γκόλ πρώτου ημιχρόνου

Βερόνα – Έμπολι (15/12/2021, 16:00) Ιταλία Κύπελλο

Στο Βερόνα – Έμπολι για το Κύπελλο Ιταλίας, μιλάμε για δύο ομάδες που υπόσχονται πολλά. Οι γηπεδούχοι προσφέρουν θέαμα και οι φιλοξενούμενοι με το 0-1 στην έδρα της Νάπολι έκαναν το πέμπτο τους διπλό στο πρωτάθλημα. Κοιτάνε όλες τις αντιπάλους στα μάτια κι αν οι δύο προπονητές δεν ξεκούραζαν αρκετούς παίκτες, τότε θα μιλάγαμε για… τιτανομαχία. Αυτό ίσως παίξει καθοριστικό ρόλο, καθώς πολλοί θα θέλουν ν’ αδράξουν την ευκαιρία. Για την ιστορία στο μεταξύ τους για το πρωτάθλημα είχε κερδίσει η Βερόνα με 2-1, σε ένα στείρο πρώτο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό, ότι οι μπουκ προσφέρουν το G/G Α’ ημιχρόνου, μόλις στο 3,55 (Stoiximan).

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ (15/12/2021, 17:10) Ελλάδα Σούπερ Λιγκ

Από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις. Τα παιχνίδια τους… παραδοσιακά έχουν πολλά τέρματα. Παρά τις σημαντικές ελλείψεις η ομάδα του Μεταξά χτυπάει όλα τα ματς. Τα πέντε από τα έξι της ομάδας των Ιωαννίνων στην έδρα της είναι αμφίσκορα. Το πιο σημαντικό στατιστικό όμως, είναι πως οι γηπεδούχοι έχουν 4/7 γκολ πρώτου ημιχρόνου με ποσοστό 57,1%. Το να επιβεβαιωθεί για πέμπτη φορά κόντρα στον ΠΑΟΚ, αποτιμάτε με 5,20 στην Betshop, ενώ για περισσότερα διαβάστε «Το αουτσάιντερ πείθει πιο πολύ».

Λαμία – Βόλος (15/12/2021, 17:10) Ελλάδα Σούπερ Λιγκ

Το να ζητάς δύο γκολ πρώτου ημιχρόνου στην Ελλάδα, είναι σα να ψάχνεις ψύλλους στ’ άχυρα. Έλα όμως που δεν είναι και τόσο σπάνιο το φαινόμενο. Τη Λαμία δεν τη λες κακή, αλλά αφελή ομάδα. Αυτή και ο Παναιτωλικός είναι ιδανικοί αυτόχειρες. Από την άλλη, ο Βόλος μετά το αρχικό «αρχηγικό» ξεκίνημα, ξεφούσκωσε, ενώ στα Γιάννενα παρά την ήττα, έδειξε και πάλι σημείο ζωής. Θεωρούμε πως θα αναζητήσουν από νωρίς το γκολ, που θα τις βάλει στη θέση του οδηγού. Κάπου εκεί προκύπτει και το μεγάλο ρίσκο στο το G/G Α’ ημιχρόνου με 5,65 στην Betshop.

Τα δύο «2»

Γκλάντμαπχ – Άιντραχτ (15/12/2021, 19:30) Γερμανία Μπουντεσλίγκα

Το πρώτο στη σειρά «διπλό» που βλέπει η στήλη είναι αυτό ανάμεσα στη Γκλάντμπαχ και την Άιντραχτ. Ο τέως,που έχτισε την περσινή χάρμα ιδέσθαι της Φρανκφούρτης, τα έχει βρει σκούρα στα «πουλάρια». Απόψε παίζει το κεφάλι του, απέναντι σ’ ένα σύνολο που έχει αρχίσει να βρίσκει τα πατήματά του και αποζητά εκδίκηση. Η φυγή του δεν έγινε και με τον πιο κομψό τρόπο («Ρέστα» Χίτερ κόντρα στην… πρώην), καθώς είχε ανακοινωθεί από τον περασμένο Απρίλιο. Υπάρχουν και απουσίες για τους γηπεδούχους, οπότε… αγοράζουμε το «διπλό» με 3,23 στην Betshop.

Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ (15/12/2021, 22:00) Αγγλία Πρέμιερ Λιγκ

Το έχω γράψει πολλές φορές από αυτή τη στήλη, ότι η φετινή Άρσεναλ δεν με πείθει. Ας παίρνει αποτελέσματα, ας βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, δεν προσφέρει θελκτικό ποδόσφαιρο για τα δικά μου γούστα. Θα πείτε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και θα συμφωνήσω απόλυτα.

Η Γουέστ Χαμ είναι ομάδα με τα όλα της, όμως κυρίως φτιαγμένη για τα δύσκολα. Κέρδισε εντός με 3-2 τις Τσέλσι και Λίβερπουλ και τα βρίσκει μπαστούνια μόνο απέναντι σε πολύ κλειστές άμυνες. Θα μου πείτε ότι μία τέτοια είναι και τη Άρσεναλ, όμως οι γηπεδούχοι απόψε θα πρέπει να κάνουν και παιχνίδι, αν θέλουν να πάρουν αποτέλεσμα. Και τότε αλίμονό τους. Εξαιρετική η ανάλυση του σάιτ «Με παράδοση και χωρίς αρχηγό» και η νίκη των «σφυριών» βρίσκεται στο 3,60 στην Betshop.

Και η διπλή ευκαιρία

Γιουνγκ Μπόις – Βασιλεία (15/12/2021, 21:30) Ελβετία Σούπερ Λιγκ

Κάπου εδώ τελειώνει η… ταλαιπωρία σας, για όσους καταφέρατε να φτάσετε ως το τέρμα. Δε θα σας κουράσω άλλο καθώς τα λέμε όλα στο Big Match με τίτλο «Με τον 3ο γκολκίπερ».

Οι γηπεδούχοι έχουν εξαιρετική παράδοση απέναντι στη Βασιλεία, όμως παίζουν σχεδόν με τη μισή ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι είναι αήττητοι εδώ και πέντε παιχνίδια και το Χ2 & G/G πληρώνει 3,36 στην Betshop.