Γκλάντμπαχ – Άιντραχτ: «Ρέστα» Χίτερ κόντρα στην… πρώην

Σανίδα σωτηρίας ψάχνει ο τεχνικός της Γκλάντμπαχ, Άντι Χίτερ, από την πρώην ομάδα του, σε κρίσιμο ματς για το μέλλον του στην τεχνική ηγεσία και χωρίς τον 1ο του σκόρερ.

Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021 17:30

1

2

Η Γκλάντμπαχ κέρδισε και στις 3 πιο πρόσφατες συναντήσεις τους ως γηπεδούχος, σκοράροντας από 3 γκολ και πάνω. Τα 4 πιο πρόσφατα μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας είχαν O 3,5.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Νέα απογοητευτική εμφάνιση και ήττα με 4-1 από τη Λειψία. Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο, έχανε 2-0 (αντί για 5-0), κάπως βελτιώθηκε στο δεύτερο, μείωσε στο 88' και ρίσκαρε, με αποτέλεσμα να δεχτεί άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Τρίτη συντριβή, μετά το 0-6 από Φράιμπουργκ και το 4-1 από την Κολωνία, υπάρχει θέμα στα αποδυτήρια. Υπ' ατμόν ο προπονητής Άντι Χίτερ, που συναντά την πρώην ομάδα του (2018-21), από την οποία μάλιστα δεν έφυγε με κομψό τρόπο το καλοκαίρι (είχε ανακοινωθεί η μετακίνησή του από τον Απρίλιο). Θεωρείται δεδομένο πως αν απόψε επαναληφθεί εμφάνιση αντίστοιχη των τριών προηγούμενων αγώνων θα αποτελέσει παρελθόν, καθώς η Γκλάντμπαχ απέχει μόλις δύο βαθμούς από την τελευταία τριάδα. Θα έχει και δύο σημαντικές απουσίες. Συμπλήρωσε κάρτες ο καλός χαφ Στιντλ (15/2), ενώ χτύπησε και θα λείψει ο εξτρέμ Χόφμαν (14/7, 1ος σκόρερ). Σταθερά εκτός οι αμυντικοί Μπάιερ (6/0), Ντουκουρέ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ
0 - 15΄16΄- 30΄31΄- 45΄46΄- 60΄61΄-75΄76΄- 90+
516133

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦ.

Είχε μείνει στα... πανηγύρια της πρωτιάς στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ και είδε τη Λεβερκούζεν να προηγείται με 2-0 στο 22'. Στη συνέχεια σοβαρεύτηκε κι έβγαλε απίστευτη ενέργεια, διαλύοντας την αντίπαλο με 5-2, σκορ μάλιστα που θα μπορούσε να είναι ευρύτερο. Με αυτή τη συμπεριφορά, αλλά και τα ματς που έχει πάρει στις καθυστερήσεις, βγάζει χαρακτήρα και είναι σε ανοδική τροχιά, μετρώντας 4 νίκες στις 5 τελευταίες αγωνιστικές για το πρωτάθλημα. Ο προπονητής Γκλάσνερ προσπάθησε να υποβαθμίσει μέσω δηλώσεων το γεγονός της κόντρας της ομάδας με τον Χίτερ, θέλωντας να διατηρήσει τον ρυθμό και τη συγκέντρωση των παικτών του. Με νίκη η Άιντραχτ ενισχύει τη θέση της ως προς την ευρωπαϊκή έξοδο και κλείνει τη χρονιά υποδεχόμενη τη Μάιντζ. Τα μοναδικά ονόματα στο απουσιολόγιο του Γκλάσνερ είναι των Χάουγκε (αριστερός εξτρέμ, 12/2), Ίλσανκερ (μέσος, 6/0). Αμφίβολος δίνεται ο αμυντικός χαφ Γιάκιτς (11/1).

055229
Όλα τα προβλήματα έχουν μαζευτεί στην Γκλάντμπαχ, πραγματικά δύσκολη η αποστολή του κόουτς Άντι Χίτερ, ο οποίος θέλει νίκη επί της... πρώην, για να μην τον... χωρίσει η νυν. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο της Άιντραχτ δίνουν ξεκάθαρη αξία στο διπλό του 3,20, που καλύπτεται και με DNB (2.32).
Τόσο το σενάριο της αντίδρασης της Γκλάντμπαχ, όσο και της καταστροφής της είναι αρκετά πιθανό να έχουν γκολ. Δεν πρόκειται να παραδοθεί η Άιντραχτ, τον έχει στην μπούκα τον Χίτερ, καθώς δεν έφυγε πέρσι με τον καλύτερο τρόπο, έστω κι αν την αναβάθμισε τα 3 χρόνια που ήταν τεχνικός της. Λογικό το 1,60 στο O 2,5.
Εδώ θα πάρουμε λίγο μεγαλύτερο ρίσκο στα γκολ και θα πάμε με το ενδεχόμενο να σκοράρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είναι καθόλου άσχημο το 3,50 που προσφέρεται η εν λόγω επιλογή.