Μαύρη τρύπα η Γλασκώβη

Σέλτικ – Χαρτς (2/12/2021, 21:45) Σκωτία Πρέμιερ

Η εμβόλιμη αγωνιστική στην Πρέμιερ Σκωτίας ολοκληρώνεται απόψε με τη μονομαχία ανάμεσα σε Σέλτικ και Χαρτς. Βαθμολογικά οι διαφορές είναι μικρές (+2 με αγώνα λιγότερο η γηπεδούχος), όμως πιστεύουμε πως υπάρχει φαβορί.

Όπως άλλωστε αποτυπώνεται και στο σετ των αποδόσεων, η ομάδα της Γλασκώβης έχει το προβάδισμα. Το τελευταίο διάστημα, εξάλλου, φαίνεται πως έχει βρει τον εαυτό της.

Ο Ποστέκογλου έχει αρχίσει και περνάει τη φιλοσοφία του και τα αποτελέσματα έχουν βελτιωθεί (6-2-0). Η Σέλτικ δημιουργεί πολλές φάσεις σε κάθε παιχνίδι και με λίγη παραπάνω ευστοχία η συγκομιδή της θα ήταν ακόμα καλύτερη.

Θέλει και πάλι εκδίκηση

Ακόμα κι έτσι, πάντως, έχει τον πρώτο λόγο. Η Χαρτς, αν και νεοφώτιστη, αφήνει θετικές εντυπώσεις και βρίσκεται δικαίως ψηλά, όμως μακριά από το Εδιμβούργο δεν είναι σταθερή. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία 5 ταξίδια, ενώ στα δύο πιο πρόσφατα υπέστη ισάριθμες ήττες από Αμπερντίν (2-1) και Μάδεργουελ (2-0).

Ενδεικτική είναι και η παράδοσή της στη συγκεκριμένη έδρα. Δεν έχει κερδίσει στις τελευταίες 20 επισκέψεις στο «Σέλτικ Παρκ» (0-1-19, τελευταία νίκη το 2009 για το Λιγκ Καπ), ενώ μετράει 10 διαδοχικές ήττες!

Ακόμα κι αν μεσολάβησε το 3-2 στο Λιγκ Καπ (15/08), η Σέλτικ θέλει τη ρεβάνς για την ήττα της στην πρεμιέρα από τη Χαρτς (2-1 στο 94’).

Περιμένουμε να τα καταφέρει και επιλέγουμε είτε τον «άσσο» από το ημίχρονο (2,00) είτε το «1+Ο 2,5» (1,80+).