Με το πόδι στο γκάζι…

Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ Β (06/04/2022, 15:00) Ελλάδα Σούπερ Λίγκα 2

Το πέμπτο διαδοχικό «τρίποντο» θα αναζητήσει η Νίκη Βόλου, η οποία υποδέχεται τον ΠΑΟΚ Β. Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η συνάντηση του Πανθεσσαλικού.

Η Νίκη δεν χαρίστηκε στον συμπολίτη Ολυμπιακό και επιβλήθηκε 2-1 στο ντέρμπι. Σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο, άντεξε στην επανάληψη και πανηγύρισε μία ακόμη επιτυχία, την τέταρτη στη σειρά.

Επιπλέον, παρέμεινε αήττητη σε οκτώ αναμετρήσεις (έξι νίκες), στις οποίες η εστία της παραβιάστηκε μόλις δύο φορές.

Έχει ηττηθεί μόνο στην πρωτοπόρο Βέροια στις δώδεκα πρόσφατες αγωνιστικές. Ισχυρή και ως γηπεδούχος, καταγράφει έξι «άσσους» σε επτά ματς.

Ο προπονητής Αλέκος Βοσνιάδης δεν υπολογίζει τον τραυματία Ροχάνο (ε, 17/1) και τους Μέτσε (μ, 20/1) και Κυριακίδη (α, 21/1), οι οποίοι είναι τιμωρημένοι.

Ο ΠΑΟΚ Β δεν ήταν καλός απέναντι στον Αλμωπό και γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0. Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε μόλις στο 8’ και ο «δικέφαλος» δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Προερχόταν από τρεις ισοπαλίες, συμπλήρωσε πέντε αγώνες δίχως νίκη. Κακή η παρουσία του μακριά από τη Θεσσαλονίκη. Πριν από την ισοπαλία (1-1) που απέσπασε στην τελευταία του έξοδο στην Καβάλα, κατέγραφε τέσσερις ήττες.

Στη διάθεση του τεχνικού Πάμπλο Γκαρσία επιστρέφουν οι Κουλιεράκης (μ, 19/0), Τάχατος (α, 19/0) και Ουεντραόγκο (μ, 16/0). Αντίθετα, θα λείψει ο τραυματίας Χατζηστραβός (μ, 20/2) και ο Ταλιχμανίδης (τ, 12/0).

Ποιοτική και φορμαρισμένη η Νίκη, έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στον ΠΑΟΚ Β που δεν πείθει, ειδικά εκτός έδρας.