Όσο είναι ζωντανή πολεμάει

Πολεμάει

Ντέρμπι – Κόβεντρι (19/03/2022, 14:30) Αγγλία Τσάμπιονσιπ

Η Ντέρμπι φέτος πάει κόντρα σε όλα. Αρνείται να «πεθάνει» και όσο είναι ζωντανή πολεμάει για την παραμονή στην κατηγορία.

Μάλλον έχει να κάνει με τη νοοτροπία του Ρούνεϊ. Ανταγωνιστικός ως παίκτης, ακόμα πιο «σκυλί» ως προπονητής. Η ήττα με 3-1 στην έδρα της Μπλάκμπερν είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε στο 28’ και είχε ακόμα δύο καλές ευκαιρίες να τελειώσει το ματς. Στην επανάληψη δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο, μέσα σε έξι λεπτά δέχθηκε την ανατροπή και το τρίτο γκολ στο 97’, απλά σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολεμάει

Η αλήθεια είναι πως τα «κριάρια» είναι κυρίως ομάδα έδρας. Σε αυτή έχουν πάρει τους περισσότερους βαθμούς, ενώ τρέχουν ένα σερί 6-1-1. Το γνωρίζει ο Άγγλος τεχνικός, που κάθε εβδομάδα δίνει τη δική του μάχη. «Δεν αλλάζει η θέση που βρισκόμαστε. Δε θα αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Όσο υπάρχουν ελπίδες θα πολεμάμε».

Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να έχουν παρατήσει τις όποιες ελπίδες για να προλάβουν τα πλέι όφ. Ιδιαίτερα ασταθείς είναι ικανοί για το καλύτερο και το χειρότερο και το τελευταίο το έχουν κάνει πολλές φορές. Φάνηκε και στη εντός έδρας ήττα από τη Χαλ με 0-2, όπου στο πρώτο μισάωρο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Με την προϊστορία απολύτως μοιρασμένη θα πάμε με τον «πόλεμο» του Ρούνεϊ. Ο «άσσος» είναι στο 3,30 στην Betshop. Επίσης, με τα πέντε τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων να έχουν λήξει με Under 2,5 και τα 3/5 με N/G, υπάρχει και το 1 & Under 2,5 με 6,25.