Με απουσίες και χωρίς ρυθμό

Ντανκέρκ – Παρί FC (28/01/22, 20:00)

Σαββατοκύριακο Κυπέλλου στη Γαλλία, οπότε κι ευκαιρία να διεξαχθούν κάποια από τα πολλά… χρωστούμενα παιχνίδια στη Β’ κατηγορία. Ένα από αυτά είναι το Ντανκέρκ – Παρί FC. Οι δύο ομάδες «καίγονται» για τους βαθμούς, για διαφορετικούς λόγους. Ειδικά η γηπεδούχος, βρίσκεται σε δεινή θέση. Όμως, αντιμετωπίζει πολλά και ποικίλα προβλήματα. Με απουσίες και χωρίς ρυθμό η αποστολή της μοιάζει δύσκολη.

Έχει ξεχάσει τι θα πει «νίκη»

Η Ντανκέρκ πανηγύρισε τελευταία φορά στις 30 Οκτωβρίου. Τότε, επικράτησε 1-0 εντός της γειτονικής Χάβρης. Ακολούθησαν έξι σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Σε αυτές έβαλε μόλις ένα γκολ, στο τελευταίο της παιχνίδι στο 2021: ήττα 2-1 εκτός από την Γκινγκάμπ, στις 21 Δεκεμβρίου. Έκτοτε, χτυπήθηκε πολύ άσχημα από τον κορωνοϊό. Το περασμένο Σάββατο (22/1), ακριβώς ένα μήνα μετά, έπαιξε για 1η φορά. Έμεινε στο 0-0 εντός με τη Σοσό. Έτσι, έφτασε τα εφτά επίσημα ματς χωρίς νίκη.

Η χειρότερη επίθεση

Η γηπεδούχος αντιμετωπίζει πολύ μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Διαθέτει την πιο κακή «γραμμή κρούσης» της κατηγορίας, με μόλις 15 γκολ στο ενεργητικό της. Μάλιστα σήμερα, λείπουν τα τέσσερα από αυτά, οπότε το πρόβλημα γίνεται ακόμη μεγαλύτερο. Σκόραρε μόνο στους οχτώ από τους 20 αγώνες πρωταθλήματος που έδωσε ως τώρα. Το NG & Under 2,5 σημειώθηκε σε 11 ματς της.

Σκοράρει σπάνια στο α’ μέρος

Αξιοπρόσεχτο στατιστικό προκύπτει από τα ημίχρονά της. Στις τρεις πρώτες αναμετρήσεις της στη σεζόν, το σκορ στο α’ 45λεπτο ήταν 1-1. Μάλιστα, το ένα από αυτά στο Παρίσι, με την αποψινή της αντίπαλο (έχασε 2-1). Έκτοτε, δεν υπήρξε άλλο GG στα πρώτα 45 λεπτά. Το 0-0 σε 1ο ημίχρονο βγήκε στα 11 από τα υπόλοιπα 17 επόμενα παιχνίδια της. Επίσης, μετά τον Αύγουστο έχει βρει δίχτυα μόλις δύο φορές πριν από την ανάπαυλα, με τελευταία στις 16/10.

Πολλές αλλαγές στην αποστολή

Σε σχέση με το παιχνίδι εναντίον της Σοσό, υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις. Στα θετικά οι επιστροφές των Μαραβάλ (τερμ., 14/0), Τιάμ (δεξί μπακ, 18/0), Σεγκμπέ (ε, 16/1). Τραυματίες παραμένουν οι Μπα (στόπερ, 11/0), Κερούς (μ, 12/0). Νέοι απόντες είναι οι βασικοί Μπρουνέελ (μ, 16/1), Ροστό (εξτ., 16/3) κι ο αναπληρωματικός Μπουντό (μ-ε, 6/0).

Πάει για άνοδο η Παρί

Η ομάδα της πρωτεύουσας κάνει πορεία πρωταθλητισμού. Αν επικρατήσει απόψε, θα πιάσει τη Σοσό στην 3η θέση. Μάλιστα, ευνοείται στην ισοβαθμία, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Θ’ απέχει μόλις δύο από την πρωτοπόρο Τουλούζ, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο: αυτόν με την Οσέρ εκτός, που θα δώσει την Τρίτη. Στις 16 Οκτωβρίου ηττήθηκε για τελευταία φορά. Έκτοτε, μετράει εννιά νίκες και τρεις ισοπαλίες (με 2-2) σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Επιστρέφει ο 1ος σκόρερ

Η φιλοξενούμενη δεν έχει τόσες απουσίες. Όμως, τα περισσότερα προβλήματα εντοπίζονται στο χώρο του κέντρου. Λείπει ο στόπερ Καντέ (19/0), που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Κόπα Άφρικα, αλλά ακόμη δεν έχει επιστρέψει. Τραυματίες είναι οι Ντιακιτέ (αμ. χαφ, 19/1), Μαντούκι (αμ. χαφ, 9/0), Νάμε (μ, 17/3). Ωστόσο, η σημαντική είδηση αφορά στην επιστροφή του 1ου σκόρερ, του Γκιλαβογκί (6 γκολ). Γύρισε από το Κόπα Άφρικα.

Μόνο Under στη Δουνκέρκη

Η Ντανκέρκ έχει φιλοξενήσει τέσσερις φορές την Παρί, για τη Γ’ και τη Β’ κατηγορία. Η κάθε ομάδα μετράει από μία νίκη, ενώ δύο ματς έληξαν ισόπαλα. Όλα τα ματς έμειναν στο Under 2,5. Συγκεκριμένα, τα σκορ ήταν τα εξής:

09/08/13:          0-0 (Γ’)

12/09/14           1-1 (Γ’)

24/02/17           1-0 (Γ’)

07/11/20           0-1 (Β’)

Σε αυτά θα πρέπει να προστεθεί και το 1-0 (υπέρ της Ντανκέρκ), σε φιλικό, στις 11/7/18.

Η Ντανκέρκ έχει δώσει μόλις ένα ματς σ’ ένα μήνα. Στερείται λοιπόν αγωνιστικού ρυθμού. Επίσης, έχει σημαντικές απουσίες κι αποδεδειγμένο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Έτσι, ενισχύεται ο φαβοριτισμός της Παρί.

Το «διπλό» προσφέρεται στο «1,94». Εκτοξεύεται στο «2,32» αν συνδυαστεί με Under 3,5 και στο «3,40» με Under 2,5. Επίσης, το 2 & NG πληρώνει «2,85».