Κίνητρο, παράδοση και φόρμα

Σέλτικ – Μάδεργουελ (12/12/2021, 17:00) Σκωτία Πρέμιερ

Οι δύο «ευρωπαίες» της Πρέμιερ Σκωτίας παίζουν σήμερα και ολοκληρώνουν τη 18η αγωνιστική. Το πρόγραμμα ανοίγει (14:00) με τη δύσκολη επίσκεψη της Ρέιντζερς στο -απόρθητο φέτος- «Ταϊνκάστλ» της Χαρτς.

Λίγες ώρες αργότερα (17:00) η Σέλτικ θέλει να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική παράδοση απέναντι στη Μάδεργουελ. Θα προσπαθήσει να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή σε περίπτωση στραβοπατήματος της πρωτοπόρου ή να διατηρηθεί τουλάχιστον στο -4.

Το συγκρότημα του Ποστέκογλου ξεκίνησε «μουδιασμένα» τη σεζόν και έχασε έδαφος, όμως πλέον έχει ρολάρει. Η μία επιτυχία διαδέχεται την άλλη, ενώ ταυτόχρονα παίζει όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Βρήκε τον εαυτό της

Η φιλότιμη προσπάθεια στο Λεβερκούζεν πριν λίγες εβδομάδες (3-2) αποτελεί τη μόνη ήττα στα τελευταία 14 επίσημα ματς (12-1-1). Από εκεί και πέρα, ακολούθησαν 4 διαδοχικές νίκες με πιο πρόσφατη το 3-2 επί της Ρεάλ Μπέτις. Αποτέλεσμα που δεν περνά απαρατήρητο, έστω κι αν ήρθε σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι.

Χαρακτηριστικό, επίσης, ότι οι 8/9 πιο πρόσφατες νίκες της Σέλτικ ήρθαν από το ημίχρονο. Σκοράρει με μεγάλη ευκολία και εντός έδρας παρουσιάζεται ιδιαίτερα ισχυρή (6-2-0 με 21-2 γκολ).

Έχει συμπληρώσει 21 διαδοχικά ματς χωρίς ήττα με αντίπαλο τη Μάδεργουελ (18-3-0, 11 σερί νίκες ως γηπεδούχος). Μετράει, μάλιστα, 9 συνεχόμενες επιτυχίες, εκ των οποίων οι 7 ολοκληρώθηκαν με Over 2,5.

Αν συνυπολογίσουμε και τη μέτρια εκτός έδρας εικόνα της Μάδεργουελ (2-3-3, όλες οι ήττες από ημίχρονο), καταλήγουμε πως ο «άσσος» θα επαληθευτεί. Βρίσκεται σε πολύ χαμηλές τιμές, όμως αν παιχθεί από το ημίχρονο και συνδυαστεί με το Over (1/1+Ο 2,5) ξεπερνάει τον διπλασιασμό!