Νέος τεχνικός vs καλής εκτός έδρας επίδοσης

Φαμαλικάο – Πορτιμονένσε (21/12/2021, 22:45) Kύπελλο Πορτογαλίας

Στη φάση των «16» βρίσκεται η διοργάνωση, με «μονά» ματς τα οποία σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, κρίνονται σε ημίωρη παράταση κι αν δεν αναδειχτεί νικητής εκ νέου, στη διαδικασία των πέναλτι.

Με νέο προπονητή η Φαμαλικάο

Η Φαμαλικάο, σε ένα περίεργο παιχνίδι, που μπήκαν 4 γκολ από το 42′ έως το 53′, αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την Εστορίλ. Παρά το θετικό αποτέλεσμα, η διοίκηση αποφάσισε να απομακρύνει τον προπονητή Βιέιρα και στη θέση του απόψε θα κάνει ντεμπούτο ο Πέδρο Σίλβα, που έχει θητεύσει ως βοηθός των Ζεσουάλδο Φερέιρα και Νούνο Εσπίριτο Σάντο. Η Φαμαλικάο δεν έχει κερδίσει φέτος εντός στο πρωτάθλημα (0-3-4), οι μοναδικές νίκες στο γήπεδό της είναι σε Λιγκ Καπ (1-0 επί της Τοντέλα) και Κύπελλο (5-0 επί της Πεναφιέλ της 2ης κατηγορίας).

Με παράδοση η Πορτιμονένσε

Ο τρόπος με τον οποίο αγωνίζεται η Πορτιμονένσε την ευνοεί στα εκτός έδρας παιχνίδια. Συγκεκριμένα, κάνει πρωταθλητισμό, με επίδοση 5-1-1 στην Πριμέιρα Λίγκα. Στα τρία τελευταία κέρδισε με μηδέν παθητικό, ένα ματς μάλιστα ήταν και κόντρα στη Φαμαλικάο, με 3-0. Επίσης διατηρεί εξαιρετική παράδοση ως φιλοξενούμενη στο ζευγάρι, με 4 διαδοχικές νίκες, στις 3 πιο πρόσφατες από τις οποίες δεν δέχτηκε γκολ. Εκτιμούμε πως υπάρχει αξία στο διπλό, του 3.50+.