Έχει βρει ρυθμό, πάει για «διπλό»

Αλμωπός Αριδαίας – Νίκη Βόλου (19/1/2022, 15:00) Ελλάδα Σούπερ Λίγκα 2

Ο δυσκολοκατάβλητος Αλμωπός Αριδαίας υποδέχεται τη Νίκη Βόλου, η οποία θέλει να βγάλει αντίδραση έπειτα από την ήττα στο ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Η ομάδα της Πέλλας έφυγε αλώβητη από τη Φιλιππούπολη καθώς απέσπασε 1-1 από τον Απόλλωνα Λάρισας, που σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερος. Δεύτερη ισοπαλία σε τρία παιχνίδια, μεσολάβησε η ήττα από την ΑΕΛ με 1-0. Είχαν προηγηθεί δύο νίκες.

Έχει υποστεί τέσσερις ήττες σε δέκα αναμετρήσεις, μόνο από τις πρώτες της κατάταξης, ενώ η ίδια βρίσκεται στην όγδοη θέση. Επικρατεί ικανοποίηση για την πορεία που διαγράφει. Ως γηπεδούχος μετράει τρεις νίκες σε τέσσερα ματς.

Αποχώρησε από το συγκρότημα του Γιώργου Τυριακίδη ο Γκαγιέγκος (μ).

Η Νίκη στάθηκε πολύ καλά στο «Αλκαζάρ» αλλά ένα λάθος του γκολκίπερ Μπάγιτς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, της στοίχισε την ήττα με 1-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΛ. Εξαιρετική στο πρώτο 45λεπτο, έχασε πέναλτι και σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη ρίσκαρε και κινδύνευσε πολλές φορές.

Προηγήθηκε η εμφατική επικράτηση κόντρα στα Τρίκαλα (3-0), πριν (αρκετά πίσω, πάντως, στις 22 Δεκεμβρίου) δυσκόλεψε πολύ τον Παναιτωλικό στο Κύπελλο προτού χάσει 1-0 στο τέλος.

Γενικά, πρόκειται για σύνολο με ποιότητα και δείχνει πως έχει βρει ρυθμό. Κατέχει την έκτη θέση αλλά «βλέπει» πιο ψηλά.

Ο προπονητής Αλέκος Βοσνιάδης δεν υπολογίζει τον Μιράντα (ε, 6/1), ο οποίος έχει υποχρεώσεις στο Κόπα Άφρικα με τη Γουινέα. Εκτός και ο Μπόσιο (μ, 4/1) επειδή ταλαιπωρείται από ίωση.

Η Νίκη είναι σαφώς πιο δυνατή, ενώ με τις εμφανίσεις της κόντρα σε ΑΕΛ και Τρίκαλα δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Άρα και σε θέση να πάρει το «διπλό» απέναντι στον αξιόμαχο Αλμωπό. Κοντά στο 2,50 η απόδοση, σίγουρα αξίζει.