Φουριόζος για νίκη τετράδας!

ΟΦΗ – Ιωνικός (28/11/2021, 02:30), Ελλάδα Σούπερ Λίγκα

Ο ΟΦΗ, που διανύει περίοδο φορμαρίσματος θα υποδεχθεί τον δυσκολοκατάβλητο Ιωνικό αναζητώντας τη νίκη που θα τον φέρει στην τετράδα της κατάταξης.

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του των τελευταίων ετών στον Βόλο. Κυριάρχησε απόλυτα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε 2-0, ενώ είχε και τέσσερα δοκάρια! Φιγουράρει, πλέον, στην πέμπτη θέση της κατάταξης, αν κερδίσει θα μπει στην τετράδα.

Είχε προηγηθεί η νίκη με 2-0 επί του Ατρομήτου. Συμπλήρωσε έξι ματς δίχως ήττα, μάλιστα στα τέσσερα τελευταία κράτησε το μηδέν. Έχει χάσει μόνο από τον ΠΑΟΚ σε δέκα αγώνες.

Ο προπονητής Νίκος Νιόπλιας δεν υπολογίζει και πάλι τους τραυματίες Ντουρμισάι (ε, 9/2), Νέιρα (ε, 8/4), Ουές (α, 4/0). Εκτός πλάνων και ο Γιαννούλης (α, 5/0). Αντίθετα, επιστρέφει ο Ντε Γκουζμάν (μ, 5/0), διαθέσιμος μετά από καιρό και ο Τσιλιανίδης (ε).

Από την πλευρά του, ο Ιωνικός παραχώρησε 1-1 στον Αστέρα Τρίπολης. Προηγήθηκε,  δεν το κράτησε πολύ, στη συνέχεια απείλησε λιγότερο από ό,τι απειλήθηκε, τελικά έμεινε στην ισοπαλία.

Σκληρό καρύδι, έχει χάσει μόνο στον Ολυμπιακό στα τέσσερα πρόσφατα ματς, από την άλλη πάντως, καταγράφει μία νίκη σε οκτώ. Μαχητικός, μένει σταθερά πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Ο τεχνικός Δημήτρης Σπανός δεν υπολογίζει στα πλάνα του τους Τουράμ (ε, 10/2), Ντελγκάδο (μ, 1/0) καθώς είναι τραυματίες. Στα θετικά η επιστροφή του Βαφέαα (α, 6/1).

Ο ΟΦΗ έχει πάρει… φόρα και είναι σε θέση να πετύχει την τρίτη διαδοχική νίκη του απέναντι στον αξιόμαχο Ιωνικό.