O… φονέας των «γιγάντων»

Μίντλεσμπρο – Τσέλσι (19/3/2022, 19:15), Κύπελλο Αγγλίας

Νοκ άουτ αναμέτρηση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο ενενηντάλεπτο ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η γηπεδούχος έχει εξελιχθεί σε… «φονέα των γιγάντων» στη διοργάνωση, αφού δεν έχει περάσει καιρός που απέκλεισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα πέναλτι και μάλιστα μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», ενώ τελευταίο της θύμα ήταν η Τότεναμ, την οποία ξεπάστρεψε στην παράταση.

Στην Τσάμπιονσιπ δίνει τον δικό της αγώνα για να προλάβει τη διαδικασία των μπαράζ ανόδου και να διεκδικήσει την άνοδό της στην Πρέμιερ Λιγκ και σε αυτή την κατεύθυνση, προέρχεται από σπουδαίο διπλό στο Μπέρμιγχαμ, 2-0, με το σκορ να μπορούσε να πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις αν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αξιοποιούσε το πέναλτι που της δόθηκε.

Σα να μη συμβαίνει τίποτα…

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, από την άλλη, συνεχίζει κανονικότατα τον δικό της χαβά, ανεπηρέαστη απ’ όσα συμβαίνουν με τον Ρόμαν Αμπράμοβιτς και τις δικές του περιπέτειες. Γι’ αυτό είναι και μεγάλη ομάδα.

Με δεύτερη νίκη επί της Λιλ (2-1 στη Γαλλία με ανατροπή) προκρίθηκε στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου στο δρόμο για τα ημιτελικά θα συναντήσει την Ρεάλ Μαδρίτης και τον πρώην τεχνικό της, Κάρλο Αντσελότι, με τον οποίον είχε πανηγυρίσει ένα από τα πολλά πρωταθλήματα της την τελευταία εικοσαετία στην Πρέμιερ Λιγκ!

Ο Τούχελ, παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια, δεν έχει καμία διάθεση για πειραματισμούς και θα παρατάξει τους «μπλε» με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα και διάταξη τριών στόπερ ως είθισται, με τους Βέρνερ, Λουκάκου και Ζίγιεχ στην τριπλέτα της επίθεσης.

Θεωρούμε ότι τα θαύματα της Μίντλεσμπρο, έφτασαν στο τέλος τους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν υποτιμούμε την προσπάθεια και την μέχρι τώρα πορεία της γηπεδούχου, η οποία σίγουρα μπορεί να βάλει δύσκολα στους κουρασμένους Λονδρέζους και, γιατί, όχι, να σκοράρει! Συμπαθητικές οι τιμές διπλασιασμού στο goal/goal!