Pick: Ειδικές συνθήκες υπέρ του Άρη

Ειδικές συνθήκες υπέρ του Άρη

Άρης – Ολυμπιακός (05/05/2021, 17:15) Ελλάδα Σουπερλίγκ

Ειδικές συνθήκες υπέρ του Άρη έχουν διαμορφωθεί, ενόψει της αναμέτρησης με Ολυμπιακό, λίγες ώρες πριν το μεγάλο ματς Τσέλσι – Ρεάλ. Πρώτα – πρώτα το μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον: οι Θεσσαλονικείς ισοβαθμούν στη 2η θέση της κατάταξης με τον ΠΑΟΚ και «καίγονται» για τη νίκη. Οι πρωταθλητές, μετά και τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου, είναι παντελώς αδιάφοροι. Το τελευταίο διάστημα το συγκρότημα του Μαρτίνς «τα έδωσε όλα» σε ένα και μοναδικό ματς: στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΣ, όπου πήρε πανηγυρική πρόκριση για τον τελικό. Έπειτα είναι οι καλές σχέσεις που έχουν οι δυο ομάδες. Τις οποίες ποτέ κανείς δεν διέψευσε. Συνήθως, όταν υπάρχουν καλές σχέσεις, αυτός που έχει το κίνητρο παίρνει αυτό που θέλει.

Έχουν διαμορφωθεί, λοιπόν, ειδικές συνθήκες υπέρ του Άρη και γι΄ αυτό ο άσος προσφέρεται σε τιμές γύρω στο 2,20. Τη στιγμή που το διπλό βρίσκεται στο 3,71. Απόδοση που δεν έχει δοθεί ποτέ, κατά τη διάρκεια της χρονιάς, στον Ολυμπιακό. Και ούτε πρόκειται να δοθεί, με βάση τις αγωνιστικές δυνατότητες της ομάδας. Ο Άρης, πάντως, είναι αλήθεια πως στα πλέι οφ δεν είναι το ίδιο σταθερός και αποτελεσματικός όσο ήταν στην κανονική περίοδο. Στα δυο πιο πρόσφατα ματς που έδωσε στο «Βικελίδης» ηττήθηκε από ΠΑΟΚ (0-1) και ΑΕΚ (1-3). Ενώ κέρδισε στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό 2-1. Αλλά είπαμε: το σημερινό με τον Ολυμπιακό, είναι παιχνίδι «ειδικών» συνθηκών». Γι΄ αυτό θα αποφύγουμε τον πειρασμό ενός combo στοιχήματος που αυξάνει την απόδοση. Και θα κρατήσουμε μόνο τον άσσο.

Περισσότερα από 100 γκολ

Μιας και μιλάμε για Ολυμπιακό, να αναφέρουμε κάτι χαρακτηριστικό της ποιότητας της ομάδας: για τρίτη διαδοχική σεζόν με τον Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο, καταφέρνει να φτάσει τα εκατό γκολ. Την περίοδο 2018 – 2019 η ομάδα του Πειραιά είχε 106 γκολ σε 49 παιχνίδια (μ.ο. 2,16 ανά αγώνα), την επόμενη έφτασε τα 112 σε 59 (μ.ο. 1,90), ενώ φέτος σε πενήντα αναμετρήσεις έχει εκατό γκολ (μ.ο. 2). Συνολικά, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν βρει δίχτυα 318 φορές σε 158 παιχνίδια την τελευταία τριετία.

Το κίνητρο είναι εκείνο που μας οδηγεί στον άσο του 2,15 (Stoiximan)