Pick: Ξεφεύγει από το όριο

Πογκόν – Βίσλα Πλοκ (8/4/2022, 21:30) Πολωνία Εξτρακλάσα

Η απόδοση στον άσο της Πογκόν είναι χαμηλή (δεν παίζει με κάποια ουραγό, αλλά με ομάδα που διεκδικεί την 4η θέση και το δυνητικό ευρωπαϊκό εισιτήριο), αλλά σε καμία περίπτωση ανεξήγητη. Η πρωτοπόρος του πολωνικού πρωταθλήματος έχει συγκεκριμένο προφίλ όταν αγωνίζεται εντός, ψάχνει τα γκολ, οι γκέλες της είναι λίγες και οι κακές της εμφανίσεις μπροστά στο κοινό της περιορίζονται σε μία μόνο, το 0-3 από την Λεχ Πόζναν, όπου ήταν καλή μόνο για ένα ημίχρονο και έφαγε τρία γκολ μέσα σε επτά λεπτά (69’-76’΄).

Η Βίσλα Πλοκ έρχεται από πολύ σημαντική νίκη επί της Γκόρνικ Ζάμπρζε με 3-2, σε ματς που προηγήθηκε με 3-0 και δέχτηκε το δεύτερο γκολ της στις καθυστερήσεις, ουσιαστικά δεν κινδύνεψε με απώλειες. Δικαίωση για τον νεόκοπο προπονητή Στάνο, ο οποίος είχε δεχτεί κριτική ότι κατεβάζει την ομάδα πολύ επιθετικά, αλλά επέμεινε ότι αυτός είναι ο τρόπος παιχνιδιού που ταιριάζει στην ομάδα. Θα μας κάνει μεγάλη εντύπωση να παίξει «ταμπούρι» η Βίσλα στο ματς με την πρωτοπόρο, όσο κι αν αναμένεται να πιεστεί η άμυνά της.

Δίκαιο είναι το προβάδισμα της Πογκόν στις αποδόσεις, αλλά κάπως τσιμπημένο προς τα πάνω το over 2,5. Με δεδομένο ότι η Πογκόν έχει πετύχει 34 γκολ στα 13 ματς της εντός έδρας (πάνω από 2,5 δηλαδή σε κάθε παιχνίδι) και η Βίσλα Πλοκ έχει πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ και στα τρία της τελευταία ματς με τον Στάνο στον πάγκο, είναι λογικό να περιμένουμε να ξεφύγει το ματς απ’ αυτό το όριο.

Το over 2,5 το βρίσκουμε στο 1,94 στη Betshop.