Pick: Σημάδι πρόκρισης για την Τσέλσι

Σημάδι πρόκρισης για την Τσέλσι

Τσέλσι – Ρεάλ Μαδρίτης (05/05/2021, 22:00) Τσάμπιονς Λιγκ

Σημάδι πρόκρισης για την Τσέλσι αποτελεί το 1-1 του πρώτου ημιτελικού με τη Ρεάλ, στη Μαδρίτη. Οι «μπλε», που θέλουν να ανταμώσουν τη Σίτι, στον τελικό, είχαν βρεθεί άλλες 6 φορές στο παρελθόν σε παρόμοια συνθήκη: είχαν, δηλαδή, αποσπάσει ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας σε πρώτο ματς ευρωπαϊκής διοργάνωσης και στη ρεβάνς του «Στάμφορντ Μπριτζ» δεν ηττήθηκαν. Ο απολογισμός τους είναι 4 νίκες και 2 ισοπαλίες, με πέντε προκρίσεις και έναν αποκλεισμό. Αποκλείστηκαν το 2015, στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ από την Παρί -και μάλιστα στην παράταση (2-2). Αντίθετα, η Ρεάλ έχει 4 αποκλεισμούς στο παρελθόν και μόνο μια πρόκριση, μετά από εντός έδρας 1-1, σε νοκ άουτ φάση. Η πρόκριση, πάντως, σημειώθηκε επί αγγλικού εδάφους, το 2013, στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ: τότε η «βασίλισσα» είχε νικήσει στο Μάντσεστερ τη Γιουνάιτεντ (2-1) και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το αήττητο μετά από εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 δεν είναι το μοναδικό σημάδι πρόκρισης για την Τσέλσι. Οι «μπλε» έχουν «χτίσει» ένα αήττητο με αντίπαλο τη Ρεάλ και θέλουν να το υπερασπιστούν. Μετρούν 2 νίκες (με 2-1 στον επαναληπτικό τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1971 και με 1-0 στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ το 1998) και 2 ισοπαλίες (αμφότερες με 1-1).

Η «μοιρασιά» της περασμένης Τρίτης, στη Μαδρίτη, διεύρυνε και το αήττητο του προπονητή της Τσέλσι, Τόμας Τούχελ, απέναντι στη Ρεάλ. Ο Γερμανός τεχνικός έχει να επιδείξει πλέον 1 νίκη και 4 ισοπαλίες στις μονομαχίες του με τη «βασίλισσα», στις οποίες, μάλιστα, αντάμωσε στον αντίπαλο πάγκο μόνο τον Ζινεντίν Ζιντάν. Για τον Τούχελ να επισημάνουμε πως η αποψινή (05/05/2021, 22:00) ρεβάνς αποτελεί μια τεράστια πρόκληση: αν περάσει η Τσέλσι, θα γίνει ο πρώτος προπονητής που θα βρεθεί σε δυο συνεχόμενους τελικούς με διαφορετικές ομάδες. Θυμίζουμε ότι πέρσι ήταν στην άκρη του πάγκου της Παρί, στον χαμένο τελικό με την Μπάγερν.

Παράταση ή πέναλτι

Αν προσθέσει κάποιος, σε όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, την αγωνιστική εικόνα των ομάδων, δύσκολα θα βρει κάποια να υπερέχει. Οι πιθανότητες μοιάζουν να είναι ακριβώς από 50%, κάτι που σημαίνει πως ίσως η πρόκριση κριθεί πέρα από τα 90 λεπτά. Στην παράταση ή τα πέναλτι. Κι έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που μια πρόκριση σε τελικό κρίθηκε στην παράταση ή τα πέναλτι: το 2008 εκείνη που πέρασε στην παράταση ήταν η… Τσέλσι. Αντίπαλος της στον ημιτελικό ήταν η Λίβερπουλ με τα δυο ματς να λήγουν στο… 1-1! Λίγα χρόνια αργότερα, το 2011-12, ο ένας ημιτελικός κρίθηκε στα πέναλτι. Κι εκείνη που έχασε την πρόκριση (από την Μπάγερν Μονάχου) ήταν η Ρεάλ. Σατανική σύμπτωση; Ίσως… Γεγονός είναι πάντως ότι Τσέλσι και Ρεάλ ήταν παρούσες στους τελευταίους ημιτελικούς που κρίθηκαν στην παράταση ή τα πέναλτι.

Η απόλυτη αγωνιστική ισορροπία μεταξύ των δυο ομάδων μας οδηγεί στην ισοπαλία. Εμείς, ωστόσο, παίρνουμε το ρίσκο της επιλογής να κριθεί η πρόκριση στην παράταση ή τα πέναλτι, με απόδοση 11,00 και 13,00 αντίστοιχα, στη Novibet.