Pick: Προσεκτικές και συμβατικές

Όλομουτς – Βικτόρια Πλζεν (9/4/2022, 17:00) Τσεχία Λίγκα

Πρόκειται για ένα ματς οριακό και για τις δύο ομάδες, την Όλομους για να μπει στην πρώτη εξάδα και να συμμετάσχει στα πλέι οφ τίτλου και την Βικτόρια Πλζεν για να τερματίσει στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

H Σίγκμα είναι αήττητη εντός έδρας στο 2022 σε όλες τις διοργανώσεις. Μετράει 7 νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα στα πέναλτι (στο κύπελλο από την Σλοβάτσκο, κανονικός αγώνας και παράταση 0-0). Το κύριο χαρακτηριστικό της είναι ότι στα έξι από αυτά τα 10 ματς δεν δέχτηκε γκολ (4/5 τελευταία). Κάνει μια πολύ φιλότιμη προσπάθεια, αν και έρχεται από οδυνηρή ήττα εκτός από την Σλοβάτσκο με 1-0, σ’ ένα ματς που προβλημάτισε με την απόδοσή της.

Η Βικτόρια θα’ λεγε κανείς ότι πάει να χάσει από την ίδια της την τσέπη το προβάδισμα στην κανονική περίοδο. Έρχεται από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, κι αν η τελευταία με τη Σλάβια (1-1, μάλιστα ισοφάρισε) δεν θεωρείται κακό αποτέλεσμα, η προηγούμενη (0-0 εκτός με τη Γιάμπλονετς) ήταν σημαντική γκέλα. Απ’ αυτές που, είναι αλήθεια, δεν έχει συνηθίσει η ομάδα, η οποία διατηρεί αήττητο 14 αγώνων (από τις 31/10, όταν είχε χάσει στην Πράγα από τη Σλάβια).

Δεν περιμένουμε κάποια από τις δύο να παίξει καταιγιστικό ποδόσφαιρο. Ακόμα κι αν κάποια προηγηθεί νωρίς, ο γενικότερος τρόπος παιχνιδιού της δείχνει ότι αποτελεί προτεραιότητα να το κρατήσει. Τα 2-3 γκολ (απόδοση 2,00 στη Bet365) καλύπτουν πολλά ενδεχόμενα.