Με γκολ της κόβει το δρόμο

Kέρναρφον – Κόναχς Κουέι (13/4/2021, 21:45) Ουαλία Πρέμιερ Λιγκ

Aν η όρεξη έρχεται τρώγωντας, όπως λέει το ρητό, η Κόναχς Κουέι σίγουρα πεινάει. Η ομάδα που καθαίρεσε πέρυσι την Νιου Σεντς από την… σχεδόν μόνιμη παρουσία της στο θρόνο του ουαλικού πρωταθλήματος βρίσκεται κοντά στην επανάληψη της επιτυχίας της. Στην έναρξη των πλέι οφ τίτλου του πρωταθλήματος βρίσκεται στην πρώτη θέση, ισόβαθμη με την αντίπαλό της, στους 57 βαθμούς. Και θέλει να αποφύγει τη ρετσινιά που της κόλλησαν ότι ο περσινός της τίτλος ήταν «χαριστικός», επειδή η σεζόν διακόπηκε λόγω COVID-19 πριν γίνουν τα πλέι οφ. Όπου η πιο έμπειρη Νιου Σεντς θα είχε προβάδισμα.

Η Κόναχς Κουέι δεν έχει την ποιότητα της Νιου Σεντς, ωστόσο είναι από τις λίγες ομάδες της λίγκας που λειτουργούν πλήρως επαγγελματικά κι αυτό φαίνεται. Σήμερα αντιμετωπίζει την Κέρναρφον, ομάδα επίσης από το βορρά της Ουαλίας, με την οποία δεν υπάρχει παλιά αντιπαλότητα, αλλά… πολύ πρόσφατη. Στο ματς που έγινε μεταξύ τους το Νοέμβριο στο ίδιο γήπεδο η Κόναχς Κουέι επικράτησε με 2-1 με ανατροπή.

Σύρραξη και τέσσερις κόκκινες!

Το δεύτερο και νικητήριο γκολ μπήκε με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Στα ελάχιστα λεπτά που απέμεναν ο διαιτητής έδειξε τέσσερις κόκκινες κάρτες, δύο για κάθε ομάδα! Μια για δολοφονικό μαρκάρισμα κι άλλες τρεις για γενική σύρραξη με κλωτσιές, γροθιές και κεφαλοκλειδώματα.

Η Κέρναρφον δεν διεκδικεί τίποτα στα πλέι οφ τίτλου της Ουαλίας, βρίσκεται στην 6η και τελευταία θέση. Αυτό το ματς, όμως, προφανώς το’ χει σημαδέψει και θα τα δώσει όλα για να της κόψει το δρόμο προς τον τίτλο. Η Κόναχς Κουέι έρχεται από μια κακή εμφάνιση και απρόσμενη ήττα εντός από την Πένιμποντ (0-2) και ψάχνει αντίδραση.

Το over 2,5 σ’ αυτή την αναμέτρηση πληρώνει 1,80 στη Bet365.