Αυτό δεν ξεχνάει ο Τερίμ

Γαλατασαράι-Αλάνιασπορ (10/2/2021, 19:45) Τουρκία Κύπελλο

Στις 19/10 η Γαλατασαράι υποδέχτηκε την Αλάνιασπορ για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με πέναλτι στο 34’, ισοφαρίστηκε στο 43’, έμεινε με δέκα λόγω αποβολής στο 45’ και σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με πολλή ψυχή. Σχεδόν δεν φαινόταν το αριθμητικό μειονέκτημα. Έφτασε στο σημείο να πιέζει στα τελευταία λεπτά για το νικητήριο, αλλά στην αντεπίθεση δέχτηκε το 1-2.

Αυτή παραμένει ως τώρα η μοναδική ήττα που έχει γνωρίσει εντός η Γαλατά. Στα υπόλοιπα 12 ματς έχει ρεκόρ 9-3-0.

Ο πιο σύντομος δρόμος

Λένε ότι η Γαλατά θα έχει κίνητρο σήμερα στο ματς κυπέλλου με την Αλάνιασπορ να εκδικηθεί για την περσινή της ήττα στα προημιτελικά του κυπέλλου (μάλιστα σε διπλούς αγώνες) από την ίδια αντίπαλο. Λάθος. Αν κάτι θέλει να «εκδικηθεί» η Γαλατά, είναι γι’ αυτή την ήττα στο πρωτάθλημα. Την οποία ο Φατίχ Τερίμ χαρακτήρισε άδικη, για την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του στο δεύτερο μέρος.

Μια αναμέτρηση κυπέλλου, μάλιστα σε μονό ματς, κρύβει πάντα κινδύνους για το φαβορί. Η Γαλατά έρχεται από τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε και συνολικά έχει πέντε συνεχόμενα τρίποντα. Και η Αλάνια, όμως, έχει έξι συνεχόμενα ματς αήττητη. Και μετά την υποχώρησή της (έκανε ξέφρενη πορεία στον α’ γύρο) καταλαβαίνει πια ότι το κύπελλο είναι πολύ πιο σύντομος δρόμος για τη διάκριση.

H επιλογή 2-3 γκολ προσφέρεται σε απόδοση 2,03 στο pamestoixima.