Τρέχει και δεν φτάνει η Σταντάρ Λιέγης

Έουπεν – Σταντάρ Λιέγης (09/04/2021, 21:45) Βέλγιο Τζούπιλερ Λιγκ

Λίγο πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου στο Βέλγιο, τρέχει και δεν φτάνει η Σταντάρ Λιέγης να προλάβει τα πλέι-οφ. Σε αντίθεση με άλλα πρωταθλήματα, όπου σχεδόν όλα έχουν κριθεί, στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα γίνεται… χαμός τις δυο τελευταίες αγωνιστικές. Στην ουσία, μόλις δύο ομάδες είναι αδιάφορες: η Έουπεν και η Σεντ Τρούιντεν. Αυτό σημαίνει πως αναμένεται ένα φινάλε με μεγάλο ενδιαφέρον και κάμποσες συγκινήσεις.  Μια από τις ομάδες που «καίγονται» για βαθμούς είναι η Σταντάρ, που βρίσκεται στο όριο να μείνει εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Σημειώνουμε πως αν η ομάδα δεν καταφέρει να μπει στην οκτάδα, μοναδική ελπίδα της θα απομένει η κατάκτηση του κυπέλλου. Αλλά με αντίπαλο την καλύτερη Γκενκ, στον τελικό, δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα…

Τρέχει και δεν φτάνει η Σταντάρ Λιέγης, λοιπόν, ωστόσο ο προπονητής της δηλώνει αισιόδοξος: «Με δυο νίκες και λαμβάνοντας υπόψη το πρόγραμμα των αντιπάλων, θα πετύχουμε το στόχο μας», είπε με βεβαιότητα. Αλλά ούτε η Έουπεν το βράδυ της Παρασκευής (09/04, 21:45), ούτε η Μπέερσχοτ την τελευταία αγωνιστική είναι εύκολοι αντίπαλοι. Εξάλλου η ίδια η Σταντάρ έχει δώσει δικαιώματα φέτος, με την αγωνιστική της αστάθεια και τις μεταπτώσεις στην απόδοσή της. Όχι μόνο από παιχνίδι σε παιχνίδι, αλλά και από ημίχρονο σε ημίχρονο! Στην πιο πρόσφατο παιχνίδι της νίκησε 2-1 τη Γάνδη, όντας πολύ καλή στο β΄ ημίχρονο, όταν και σκόραρε δυο φορές. Στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, η Γάνδη είχε γκολ, χαμένο πέναλτι και δοκάρι! Σ΄ αυτό το διάστημα η Σταντάρ «ψαχνόταν» και δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο μια φορά (δοκάρι στο 14΄).

Όπως στο Κύπελλο

Έουπεν και Σταντάρ Λιέγης βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Κύπελλο, στις 13 Μαρτίου, στο ίδιο γήπεδο. Με την ομάδα της Λιέγης να παίρνει την πρόκριση χάρη σε ένα γκολ του Αμαλά, στο 66΄. Ο ίδιος παίκτης, δέκα λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 (στιγμιότυπα εδώ). Η Έουπεν είχε δοκάρι, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι και άξιζαν την πρόκριση. «Δεν θέλουμε να χάσουμε δεύτερο σερί παιχνίδι από τη Σταντάρ στην έδρα μας», δήλωσε ο στόπερ των γηπεδούχων, Πουλέν. Όμως μετά την ήττα της ομάδας του από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ, τη Δευτέρα, υπάρχει απογοήτευση και απώλεια στόχων.

Η Σταντάρ δεν είναι αξιόπιστη ομάδα, το διπλό πέφτει συνέχεια (από 2,30 στο 1,80), αλλά ο συνδυασμός του με over 2.5 αποδίδει 3,00 στην Bet 365 και είναι ελκυστικός.