H χαλάρωση φέρνει γκολ

Πρατσουάπ – Μουάνγκ Θονγκ (16/3/2021, 14:00) Ταϊλάνδη Ι Λιγκ

Στις 27 Φεβρουαρίου η Μουάνγκ Θονγκ έπαιξε εκτός έδρας με την Τρατ για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην Ταϊλάνδη. Φάνηκε να καθαρίζει εύκολα ένα φαινομενικά βατό ματς, προηγήθηκε 2-0 στο 56’. Η υπερβολική χαλάρωση, όμως, έφερε την ισοφάριση, με πέναλτι στο 84’. Η Μουάνγκ Θονγκ, μια από τις παραδοσιακές δυνάμεις στο ταϊλανδέζικο ποδόσφαιρο, χρειάστηκε ένα μάλλον χαριστικό πέναλτι στις καθυστερήσεις για να επικρατήσει με 3-2.

Τότε η δεύτερη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας, ήταν ακόμα ανοιχτή. Δυστυχώς, όμως, για την ομάδα του Μάριο Γκιουρόφσκι, τα αποτελέσματα του μισού Μαρτίου την καταδίκασαν. Μόλις ένας βαθμός σε 4 ματς ο απολογισμός της. Φαίνεται καθαρά ότι οι παίκτες από τη στιγμή που δεν υπάρχει υπαρκτός στόχος δεν προσέχουν, ή μάλλον νοιάζονται μόνο για την επίθεση. Το αποκορύφωμα ήταν το ματς του περασμένου Σαββάτου με την Τσιανγκράι, όπου η Μουάνγκ Θονγκ προηγήθηκε 2-0 στο 18’, όμως ισοφαρίστηκε πριν το ημίχρονο κι έχασε κιόλας 3-2, με γκολ στο 90’.

Γλύτωσε τα σενάρια

Την ίδια ακριβώς περίοδο η Πρατσουάπ, από το νότο της χώρας, φλέρταρε με σενάρια υποβιβασμού. Τα οποία, όμως, φρόντισε να απομακρύνει με 3/3 νίκες που πέτυχε μέσα στον Μάρτιο. Δεν σκότωσε κανένα θηρίο, βέβαια. Τα δύο τελευταία της διπλά ήταν επί της Ραγιόνγκ (3-1) και της Τρατ (2-1), των δύο τελευταίων και καταδικασμένων ομάδων. Όμως στη χρονική στιγμή που έγινε αυτό δείχνει ότι οι παίκτες της ξέρουν πότε να σοβαρευτούν. Πλέον η Πρατσουάπ έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την συμμετοχή της για 4η συνεχόμενη σεζόν στην μεγάλη κατηγορία.

Ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά με το φαβορί επιπόλαιο και το αουτσάιντερ ανεβασμένο λόγω των τελευταίων αποτελεσμάτων. To Over 3,5 προσφέρεται σε απόδοση 2,20 στη Novibet.