Με το αουτσάιντερ στον πρώτο τελικό

Εδιμβούργο – Νταμπάρτον (17/5/2021, 21:35) Σκωτία Πλέι οφ

Απόψε διεξάγεται στη σκωτσέζικη πρωτεύουσα ο πρώτος τελικός των πλέι οφ για μια θέση στη Λιγκ 1 της επόμενης περιόδου. Αντιμέτωποι το Εδιμβούργο που παλεύει για την άνοδο και η Νταμπάρτον που θέλει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Τα παιχνίδια είναι διπλά, όμως δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες σημειώσουν τον ίδιο αριθμό τερμάτων τότε μετά τον επαναληπτικό ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Ασταθής, ακόμα και εντός έδρας

Η μικρή ομάδα της πρωτεύουσας τερμάτισε στη 2η θέση της Λιγκ 2 στην τριπλή ισοβαθμία με Έλγκιν και Στρανράερ. Τον τελευταίο μήνα, πάντως, δεν παρουσιάστηκε σταθερή (3-1-4), ούτε ενέπνευσε ιδιαίτερη εμπιστοσύνη.

Κάτι τέτοιο συνέβη και στο γήπεδό της. Στον προηγούμενο γύρο των μπαράζ, μάλιστα, πέρασε λόγω του «διπλού» στο Έλγκιν (1-0) καθώς στον επαναληπτικό βρέθηκε δύο φορές πίσω πριν βρει στο φινάλε το γκολ της πρόκρισης (2-2 στο 88’).

Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί πως παρά την άρση των απαγορεύσεων στη Σκωτία, δεν θα έχει τη βοήθεια των οπαδών της.

Σε ανοδική πορεία

Η Νταμπάρτον, από τη δική της πλευρά, βρίσκεται σε αυτή τη θέση κυρίως λόγω της επιθετικής δυστοκίας. Παρ’ όλα αυτά, το τελευταίο διάστημα έχει κάνει βήματα προόδου στον συγκεκριμένο τομέα.

Στα ημιτελικά απέκλεισε τη Στρανράερ χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στο εκτός έδρας ματς (0-0) και παίρνοντας τη νίκη στον επαναληπτικό (1-0). Καθώς είναι σε θέση να απειλήσει και σήμερα, πιστεύουμε πως το σετ των αποδόσεων έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένο.

Υπό αυτές τις συνθήκες η κόντρα των γηπεδούχων αποκτά ενδιαφέρον, έστω κι αν η κάλυψη στην πιθανή ισοπαλία δείχνει απαραίτητη. Παίρνουμε την επιλογή «2 DNB» στην Goalbet στο ικανοποιητικό 2,12.