Μπορεί μαζί με τους οπαδούς της

Έρντρι – Μόρτον (18/5/2021, 21:35) Σκωτία Πλέι οφ

Απόψε διεξάγεται στο Έρντρι ο πρώτος τελικός των πλέι οφ για μια θέση στην Τσάμπιονσιπ Σκωτίας της επόμενης περιόδου. Η τοπική ομάδα έχοντας τη βοήθεια των οπαδών της αναζητά την άνοδο απέναντι στη Μόρτον, η οποία κυνηγά την παραμονή.

Υπενθυμίζουμε ότι τα παιχνίδια είναι διπλά και ακολουθεί την Παρασκευή (21/05) επαναληπτικός στο Γκρίνοκ. Δεν ισχύει, ωστόσο, ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που οι δύο αντίπαλοι σημειώσουν ίδιο αριθμό τερμάτων τότε μετά το δεύτερο ματς ακολουθεί παράταση κι ενδεχομένως πέναλτι.

Με ισχύ και ενθουσιασμό

Η Έρντρι προσφέρεται ως αουτσάιντερ, όμως είναι ικανή για διάφορους λόγους να βάλει δύσκολα στην αντίπαλό της. Καταρχάς, η ψυχολογία της βρίσκεται στα ύψη μετά από τον επικό αποκλεισμό της Κόουβ Ρέιντζερς στον προηγούμενο γύρο. Ύστερα από το 1-1 στον α’ αγώνα βρέθηκε να χάνει 1-2 στο 92’ του επαναληπτικού, όμως ισοφάρισε στο 94’ και πέτυχε το «χρυσό» γκολ στην παράταση (108’)!

Είναι, επίσης, δυνατή στο «Πένι Καρς» όπου πριν από το συγκεκριμένο ματς μετρούσε ένα νικηφόρο σερί 5 αγώνων. Παράλληλα, το τελευταίο δίμηνο έχει γνωρίσει μόνο μία ήττα (8-2-1) και αυτή στην έδρα της πρωταθλήτριας της Λιγκ 1, Πάρτικ Θιστλ.

Δυστοκία εκτός έδρας

Τα συγκεκριμένα στοιχεία, αλλά και οι περίπου 500 οπαδοί που θα βρεθούν στις εξέδρες, δίνουν πλεονέκτημα στη γηπεδούχο. Η Μόρτον, εξάλλου, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση φόβητρο.

Το συγκρότημα του Γκας ΜακΦέρσον πέρασε μια δύσκολη σεζόν και τερμάτισε στην προτελευταία θέση της Τσάμπιονσιπ. Έντονο το πρόβλημα εκτός έδρας (2-6-5) όπου είχε και τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας (8 γκολ σε 13 αγώνες).

Και στον α’ γύρο των πλέι οφ υπέστη την ήττα στο Μοντρόουζ (2-1) πριν απαντήσει με το ίδιο σκορ στο «Κάπιλοου» και πάρει με δραματικό τρόπο το εισιτήριο για τον τελικό (3-1 στο 120’).

Αναλογιζόμενοι αυτά τα στοιχεία, δεν μπορούμε παρά να διαφωνήσουμε με την επιλογή της Μόρτον ως φαβορί. Κινούμαστε προς τα αριστερά και επιλέγουμε το «1 DNB», που βρίσκεται στην Bet365 στο 2,20.