Η σούπερ άμυνα και η απουσία ισοπαλίας

Η σούπερ άμυνα

Βίσσελ Κόμπε – Ναγκόγια (13/03/2021, 11:00) Ιαπωνία J1 League

Στα δύσκολα παιχνίδια μία λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Η σούπερ άμυνα της Ναγκόγια μέχρι στιγμής, βοηθάει στην επίλυση του γρίφου.

Οι αναμετρήσεις στο Κόμπε κρύβουν πάντα συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι έχουν φύγει νικητές στα τέσσερα τελευταία στην έδρα τους για το πρωτάθλημα, ενώ αρκετά από τα παιχνίδια των δύο ομάδων, έχουν ανέβει στο σκορ.

Η απουσία του μεγάλου Αντρές Ινιέστα καλά κρατεί και αναμένεται να αργήσει για περίπου ένα μήνα. Η ομάδα του Κόμπε χωρίς να είναι καλύτερη από την Τόκυο κατάφερε μία αγχωτική νίκη. Παρότι φάνηκε να «καθαρίζει» με το 0-2 στο 65’, δέχθηκε δύο γκολ σε τρία λεπτά. Ακόμα και μετά το 85’ όπου πέτυχε το 2-3 δεν ήταν σίγουρο ότι θα πάρει τη νίκη.

Γενικά η Βίσσελ διαθέτει πολύ καλές μονάδες παρά την απουσία του Ισπανού μαέστρου, του πολύτιμου επιθετικού Λίνκολν και του Κενυάτη εξτρέμ Μασίκα, ο οποίος βρίσκεται σε καραντίνα. Τη φετινή χρονιά είναι «υποχρεωμένη» να πετύχει ότι δεν κατάφερε πέρσι, δηλαδή να πάρει το εισιτήριο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν κάνει το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα, χάρη στην πολύ καλή αμυντική τους συνοχή. Έχοντας δεχτεί μόλις ένα τέρμα στο «διπλό» επί της Φουκουόκα, φυλάνε πρώτα τα νώτα τους και περιμένουν υπομονετικά να χτυπήσουν στη κόντρα. Δεν είναι τυχαίο ότι τα επόμενα δύο τρίποντα τα πήραν με ένα… φτωχό τέρμα. Ο Αυστραλός τερματοφύλακας Λάνγκερακ κάνει τη διαφορά, συνεχίζοντας τις σούπερ εμφανίσεις από την περσινή χρονιά.

Υπάρχει ένα απίστευτο στατιστικό για τους δύο αντιπάλους, καθώς σε 18 αναμετρήσεις τους στο Κόμπε έχει σημειωθεί μόλις μία ισοπαλία! Αμφότεροι έχουν σκοράρει και στα τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Δύσκολο ματς κάτι που μαρτυρά και το σετ των αποδόσεων. Η Ναγκόγια θα κοιτάξει πρωτίστως να μη δεχθεί γκολ. Οι γηπεδούχοι ξέρουν ότι δεν πρέπει χάσουν αυτό το παιχνίδι. 1Χ & U 3,5 με 2,00 στη Stoiximan.