Αουτσάιντερ με πλεονεκτήματα

Εξέλσιορ – Ρόντα (15/2/2021, 22:00) Ολλανδία Β’ Κατηγορία

Το αποψινό πρόγραμμα στη Β’ Ολλανδίας ολοκληρώνεται στο Ρότερνταμ με το ντέρμπι ανάμεσα σε Εξέλσιορ και Ρόντα. Κρίσιμη η συνάντηση και για τις δύο ομάδες που διεκδικούν τη συμμετοχή στα πλέι οφ ανόδου.

Το πρόβλημα στην άμυνα

Η Εξέλσιορ προέρχεται από την οδυνηρή ήττα (0-1 στο 91’) από τη Φίτεσε (Α) που έφερε τον αποκλεισμό στο Κύπελλο. Έβαλε, ταυτόχρονα, τέλος σε ένα αήττητο σερί 5 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (3-2-0).

Λογικό να υπάρχει απογοήτευση από το χρονικό σημείο που δέχθηκε το γκολ, αν και έμεινε στο παιχνίδι κυρίως λόγω της αστοχίας των αντιπάλων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες πριν βρουν τελικά δίχτυα στις καθυστερήσεις.

Για μια ακόμη φορά φέτος η ομάδα από το Ρότερνταμ δέχθηκε πολλές φάσεις γεγονός που της έχει στοιχίσει και στο πρωτάθλημα. Διαθέτει, άλλωστε, το χειρότερο παθητικό στην πρώτη 10άδα της βαθμολογίας (40 γκολ σε 23 ματς), ενώ έχει δεχθεί τα περισσότερα από τα μισά (22) στο γήπεδό της.

Φορμαρισμένοι οι φιλοξενούμενοι

Οι μπουκ προσφέρουν τον «άσσο» ως φαβορί, όμως η Ρόντα βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Είχε περισσότερες ημέρες ξεκούρασης, ενώ προέρχεται από 3 διαδοχικές νίκες που συνοδεύτηκαν από καλές εμφανίσεις (12-2 τέρματα).

Μαζί της και η παράδοση στο «Βούντεσταϊν» (7-1-2), όπου κέρδισε την Εξέλσιορ στις 6/8 τελευταίες επισκέψεις. Μακριά από το γήπεδό της δεν είναι απόλυτα σταθερή (3-4-4), όμως «τρέχει» ένα αήττητο 5 αγώνων (2-3-0). Άξιο αναφοράς ότι οι 3/4 ήττες ήρθαν από τις τρεις πρωτοπόρους.

Με τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας διαφωνούμε με το σετ που θα έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένο. Υψηλές οι τιμές του «διπλού», αν και η κάλυψη στην ισοπαλία δείχνει απαραίτητη. Καταλήγουμε στην επιλογή «2 DNB», την οποία βρίσκουμε στην Betshop στο 2,06.