Μετά τη θλίψη έρχεται το… ξέσπασμα

ΦΚ Αϊντχόφεν – Γκόου Αχέντ Ιγκλς (5/2/2021, 19:45) Ολλανδία Β Κατηγορία

Απόψε ανοίγει η αυλαία της 23ης αγωνιστικής στη Β’ Ολλανδίας με τη διεξαγωγή 4 αγώνων. Στο στόχαστρό μας η συνάντηση στο «Γιαν Λόουερς» μεταξύ των ΦΚ Αϊντχόφεν και Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Τραγωδία στους αετούς

Μετά από 5 διαδοχικές νίκες, η Γκόου Αχέντ Ιγκλς είδε το νικηφόρο σερί να διακόπτεται με την εντός έδρας ήττα από τη Φόλενταμ (1-3). Στον αγώνα που αναβλήθηκε την περασμένη Κυριακή (σ.σ: παγωμένο τερέν) και διεξήχθη τελικά την Τρίτη (02/02), οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νωθροί ύστερα από ένα τραγικό γεγονός που «χτύπησε» τα αποδυτήριά τους.

Αναφερόμαστε στον θάνατο του μόλις ενός έτους παιδιού του τερματοφύλακα Μικαέλις από μία σοβαρή ασθένεια. Εμφανώς επηρεασμένο, το συγκρότημα από το Ντέφεντερ υπέστη την ήττα με κακή εμφάνιση.

Ο Φαν Βόντερεν παραδέχθηκε στις δηλώσεις του ότι η ομάδα παρασύρθηκε από τη θλίψη που επικρατούσε και υποσχέθηκε αντίδραση. Αυτή είναι πιθανόν να έρθει σήμερα, καθώς ο αντίπαλος δείχνει βολικός.

Κατήφεια και απουσίες

Παρά την πρόσφατη διακοπή του σερί, η Γκόου Αχέντ διεκδικεί με αξιώσεις τα πλέι οφ, σε αντίθεση με τη ΦΚ Αϊντχόφεν που ολοένα και οπισθοχωρεί.

Το 3-2 από την Άλκμααρ Β, άλλωστε, την κράτησε χωρίς νίκη σε 6η διαδοχική αγωνιστική (0-2-4 με 3 σερί ήττες). Προηγήθηκε στο ημίχρονο, όμως ένα κάκιστο διάστημα (54’-71’) έφερε την ανατροπή πριν τη μείωση στο φινάλε.

Σαν να μην έφτασε η κακή αγωνιστική εικόνα, ήρθαν και τα αγωνιστικά προβλήματα να δυσχεράνουν την κατάσταση. Υπάρχουν 2-3 επιστροφές, αλλά και πολλές απουσίες εκ των οποίων περίπου οι μισές αφορούν στελέχη με αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Στο αρχικό σετ το «διπλό» ξεπερνούσε τον διπλασιασμό και εμπεριείχε σημαντική στοιχηματική αξία. Υπήρξε πτώση, όμως ακόμα κι έτσι το 1,81 που προσφέρεται στη Novibet το ενδεχόμενο νίκης της Γκόου Αχέντ Ιγκλς κρίνεται ικανοποιητικό.