Πεναλτάκιας και καρτάκιας στην Τούμπα

ΠΑΟΚ – Άρης (07/03/2021,19:30) Ελλάδα Σούπερλιγκ

Ντέρμπι ΠΑΟΚΆρη απόψε κι ένας διαιτητής… πεναλτάκιας και καρτάκιας στην Τούμπα είναι ό,τι πρέπει για να… δέσει το γλυκό! Κατ’ αρχάς, το classico της συμπρωτεύουσας «μυρίζει μπαρούτι» έτσι κι αλλιώς. Οι δυο ομάδες έχουν ένα βαθμό διαφορά μεταξύ τους και «σφάζονται» για τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι είναι αήττητοι στα δώδεκα φετινά ματς της έδρας τους. Έχουν να χάσουν από την 1η Ιουλίου 2020, όταν υπέκυψαν στην ΑΕΚ. Επίσης έχουν σκοράρει και στα δώδεκα παιχνίδια τους στην Τούμπα για το Πρωτάθλημα.

Από την άλλη, ο Άρης είναι η ομάδα που και πέρσι αλλά και φέτος διέκοψε το αήττητο σερί του «δικεφάλου». Ενώ στα έξι τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας, οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης έχουν μόνο μια ήττα. Κάτι που προετοιμάζει για μοιρασμένη αναμέτρηση, με το σετ των αποδόσεων να μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Σε όλο αυτό το σκηνικό της μοιρασιάς προέκυψε ρέφερι… πεναλτάκιας και καρτάκιας στην Τούμπα. Κι αυτό δεν αποκλείεται να επηρεάσει την εξέλιξη του ματς. Άλλωστε ούτε τα πέναλτι, ούτε οι κόκκινες κάρτες απουσιάζουν από τις αναμετρήσεις των δυο ομάδων.

Στο περσινό 0-0 της Τούμπας, στα πλέι οφ, είχε αποβληθεί ο Βιεϊρίνια. Ενώ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Άρης είχε επικρατήσει 1-0, με πέναλτι που καταλογίστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Στο αμέσως προηγούμενο ματς, τον Ιούνιο του 2020 υπήρχε και κόκκινη για τον Άρη (στον Δεληζήση) και πέναλτι για τον ΠΑΟΚ (χαμένο), που κέρδισε 0-2. Επίσης, δυο αγώνες πριν, τον Σεπτέμβριο του 2019 οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες σε γκολ (2-2) και αποβολές (Μάτος – Σάσα)!

Πάμε, όμως, στον ρέφερι της αναμέτρησης: πασίγνωστος και πολύ έμπειρος ο Πολωνός Σίμον Μαρτσίνιακ έχει διευθύνει δεκαεννέα ματς μέχρι τώρα, καταλογίζοντας δεκατρία πέναλτι. Χρησιμοποιεί πολύ το VAR και δεν θέλει να έχει προσωπική άποψη για τις περισσότερες αμφισβητούμενες φάσεις.

Παράλληλα, έχει δείξει εννέα κόκκινες κάρτες στα 28 πρόσφατα παιχνίδια που διηύθυνε. Μάλιστα, στο τελευταίο απέβαλε δύο παίκτες της Κρακοβίας στην αναμέτρηση με τη Ζαγκλέμπιε για το Πολωνικό Πρωτάθλημα.

Αποβολή και πέναλτι στο Μπενφίκα – ΠΑΟΚ

Ο 40χρονος ρέφερι ανήκει στην ελίτ κατηγορία διαιτητών της ΟΥΕΦΑ. Ο ΠΑΟΚ τον έχει συναντήσει στον δρόμο του στην αναμέτρηση με την Μπενφίκα στη φάση των «32» του Europa League την περίοδο 2013-14 και πήρε μία… γεύση.

Σε εκείνο το ματς είχε αποβάλει τον Κώστα Κατσουράνη στο 69’, ενώ στο 78’ υπέδειξε πέναλτι σε βάρος του «δικέφαλου». Από το φάουλ στο 69’ και το πέναλτι στο 78’, ο ΠΑΟΚ δέχθηκε δύο γκολ, ακολούθησε ένα ακόμη στο 79’ και έχασε 3-0.

Τα ντέρμπι ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Άρη είναι πάντα γεμάτα ένταση και πάθος. Αυτό αναμένεται να συμβεί και απόψε, ειδικά από τη στιγμή που το αποτέλεσμα του αγώνα θα κρίνει πολλά. Περιμένουμε ματς στο… κόκκινο και πιθανόν –λόγω και του διαιτητή- και με κόκκινη κάρτα! Η αποβολή «πληρώνει» 2,80 στον Stoiximan.