Παναθηναϊκός ημίχρονο; Παναθηναϊκός τελικό!

Ένα εντυπωσιακό στατιστικό καταγράφει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος όποτε κλείνει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ, φτάνει και στη νίκη.

Αυτό έχει συμβεί στα επτά από τα οκτώ ματς του «τριφυλλιού» στο Πρωτάθλημα. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί ο αγώνας με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ όπου το 0-1 του πρώτου 45λεπτου μετατράπηκε σε 1-1 λίγο πριν από τη λήξη.

Τα παιχνίδια στα οποία ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής έχοντας υπέρ του σκορ στο ημίχρονο είναι τα εξής: Λαμία – Παναθηναϊκός 0-2 (0-1), Παναθηναϊκός – Απόλλων 1-0 (1-0), Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1 (2-0), ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (0-1), Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (1-0), Απόλλων – Παναθηναϊκός 0-1 (0-1) και Παναθηναϊκός – ΑΕΛ 2-0 (1-0).

Όταν δεν προηγείται, δεν κερδίζει

Αντίθετα, στα πέντε ματς που ήταν ισόπαλος στο ημίχρονο, κατέγραψε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, ενώ στα άλλα τρία, στα οποία έχανε, η κατάληξη ήταν μία ισοπαλία και δύο ήττες.

H τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός κέρδισε χωρίς να προηγηθεί στο ημίχρονο ήταν στις 15 Ιουλίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με αντίπαλο τον Άρη (0-1), τον οποίο θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στο ίδιο γήπεδο.