Καθαρά δίχτυα για 675 λεπτά!

ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΟ Χανιά (07/04/2021, 15:00) Ελλάδα Σουπερλίγκ 2

Κρητικό ντέρμπι για τη Σουπερλίγκ 2 ανάμεσα στην Ιεράπετρα και τα Χανιά.

Ο ΟΦΙ, ο οποίος δίνει μάχη για την παραμονή, προέρχεται από ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Λεβαδειακό. Παρότι δεν έχει νίκη σε τέσσερις αγώνες (δύο ισοπαλίες), παρουσιάζεται σαφώς βελτιωμένος και ανταγωνιστικός. Οι πέντε από τους έξι πρόσφατους ολοκληρώθηκαν με γκολ – γκολ.

Η ομάδα του Τίμου Καβακά καταγράφει μόλις μία νίκη σε εννέα εντός έδρας παιχνίδια, ενώ υπέστη τρεις ήττες στα έξι τελευταία.

Πάντως, για το σημερινό ματς υπάρχουν προβλήματα. Συγκεκριμένα, είναι τραυματίες Κούστα (ε, 17/3), Μπαράτα (μ, 13/1), Πριόνας (α, 13/0), Χιντζίδης (μ, 11/1), Τεγούσης (μ, 10/0), Αποστολίδης (μ, 7/1), Χατζητερζόγλου (α, 4/0). Ίσως, πάντως, κάποιοι προλάβουν το ματς.

Μηδέν παθητικό σε επτά αγώνες!

Από την άλλη πλευρά, τα Χανιά επιβλήθηκαν δύσκολα 1-0 του Διαγόρα. Έχουν σταθεροποιηθεί στην εξάδα –συγκεκριμένα στην πέμπτη θέση- και διανύουν περίοδο αγωνιστικής ανάτασης. Καταγράφουν τέσσερις νίκες σε πέντε αναμετρήσεις, ενώ παραμένουν αήττητα σε επτά (πέντε νίκες). Εκτός έδρας, μετρούν τρία «τρίποντα» στη σειρά.

Το μεγάλο όπλο για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έχει να κάνει με τις ανασταλτικές επιδόσεις της καθώς σε όλα τα παραπάνω ματς κράτησε το μηδέν! Η τελευταία φορά που παραβιάστηκε η εστία της ήταν στην ήττα με 0-1 από τον Ιωνικό (45’Κάστρο). Δηλαδή, συμπλήρωσαν 675 λεπτά χωρίς να δεχθούν τέρμα.

Βέβαια, η ίδια σκοράρει με δυσκολία. Είναι χαρακτηριστικό ότι δέκα από τα έντεκα πρόσφατα ολοκληρώθηκαν με 0-1 γκολ!

Εκτός πλάνων βρίσκονται οι τιμωρημένοι Πλέγας (α, 16/0) και Μασένα (ε, 16/1).

Τα Χανιά έχουν δύσκολη αποστολή στην Ιεράπετρα αλλά μπορούν να τη φέρουν σε πέρας. Βρίσκονται σε καλή κατάσταση και έχουν τα φόντα να πάρουν το τέταρτο διαδοχικό «διπλό», το οποίο προσφέρεται στο 1,92 από τη novibet.