12Χ: Το μαχαίρι στα δόντια

Το μαχαίρι στα δόντια

Οι ημιτελικοί του Euro 2020 βρίσκουν τις Ιταλία, Ισπανία, Αγγλία και Δανία με το μαχαίρι στα δόντια, σύμφωνα με το πρωτοσέλιδο της 12Χ!

Τέσσερις στις τέσσερις προκρίσεις στα ημιτελικά έχουν οι Ίβηρες, ενώ οι Άγγλοι θα προσπαθήσουν να ξορκίσουν την κατάρα που τους δέρνει. Όμως η πλούσια ύλη της 12Χ δεν σταματάει εδώ.

Ο πρώτος μεγάλος ημιτελικός του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανάμεσα στην Ιταλία και την Ισπανία έχει πλούσιο παρελθόν. Από το 2000 και μετά, ολοένα και πιο τακτικά οι δυο ομάδες αναμετρώνται σε τελικές φάσεις μεγάλων διοργανώσεων.

Για τους Ισπανούς, η παρουσία στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, σημαίνει πάντα πρόκριση. Η «φούρια ρόχα» έχει βρεθεί τέσσερις φορές στην τετράδα του Euro. Πήρε σε όλες το εισιτήριο για τον τελικό.

Ως οικοδέσποινα το 1964, νίκησε στην παράταση την Ουγγαρία. Στη Γαλλία το 1984 επιβλήθηκε στα πέναλτι της Δανίας (1-1 η κανονική διάρκεια). Στην Αυστρία το 2008 κέρδισε τη Ρωσία (3-0). Το 2012 στην Ουκρανία νίκησε στα πέναλτι την Πορτογαλία (0-0 η κανονική διάρκεια).

Θετικό πρόσημο, πάντως, διατηρούν και οι Ιταλοί. Έχουν καταγράψει τρεις προκρίσεις σε τέσσερις συμμετοχές σε ημιτελικούς. Το 1968 στο σπίτι τους κέρδισαν στο στρίψιμο του νομίσματος (!) τη Σοβιετική Ένωση (0-0 στην κανονική διάρκεια), από την οποία έχασαν 20 χρόνια αργότερα στη Δυτική Γερμανία (0-2).

Ακολούθησε η νίκη στα πέναλτι επί της γηπεδούχου Ολλανδίας το 2000 (0-0 μετά από τα 120 λεπτά), αλλά και εκείνη επί της Γερμανίας (2-1) το 2012 στη Βαρσοβία.

Το ρεκόρ της άμυνας

Με το όνειρο της επιστροφής σε έναν τελικό μεγάλης διοργάνωσης μετά από 55 ολόκληρα χρόνια ζουν στην Αγγλία. Ο ημιτελικός με τη Δανία μοιάζει βατός. Ειδικά από τη στιγμή που τα «λιοντάρια» ανεβάζουν αγωνιστικές στροφές, ενώ καταγράφουν σημαντικά αμυντικά ρεκόρ.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έχει καταφέρει, για πρώτη φορά στην ιστορία της, να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του τερματοφύλακα Πίκφορντ σε 7 διαδοχικά ματς. Είναι ένας απολογισμός που ανεβάζει την αυτοπεποίθηση της ομάδας.

Το τελευταίο γκολ που δέχτηκαν ήταν στις 31 Μαρτίου, στο 2-1 επί της Πολωνίας για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Επίσης, η Αγγλία έγινε η πρώτη στα χρονικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που δε δέχτηκε γκολ στα 5 πρώτα παιχνίδια της σε μια τελική φάση.

Και μη ξεχνάτε τις μεγάλες αλλαγές στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Αν οι αντίπαλοι έχουν σημειώσει τον ίδιο αριθμό γκολ θα ακολουθεί παράταση και -εφόσον χρειαστεί- η διαδικασία των πέναλτι.