Μια φιλία κι ένα ρεκόρ

Μίντλεσμπρο – Κάρντιφ (27/02/2021, 17:00), Τσάμπιονσιπ Αγγλίας

Εδώ και 44 χρόνια, ο Νιλ Γουόρνοκ και ο Μικ Μακ Κάρθι συνδέονται με μια στενή φιλία. Ωστόσο, σήμερα στο Μίντλεσμπρο θα είναι… εχθροί για 90 λεπτά, με τον τεχνικό της Κάρντιφ να ετοιμάζεται για ένα μεγάλο ρεκόρ.

Αήττητος στα 8 παιχνίδια που βρίσκεται στον πάγκο των φιλοξενούμενων, ο Μακ Κάρθι φιλοδοξεί να οδηγήσει την Κάρντιφ στην έβδομη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Κάτι που δεν έχει πετύχει ποτέ στην ιστορία της.

Ελκυστική όχι, αποτελεσματική… φουλ

Ήδη με το «διπλό» της Τετάρτης στο Μπόρνμουθ, ισοφάρισε το ρεκόρ της ομάδας του Άλαν Κορκ από την περίοδο 2000-01. Τότε είχε επιτευχθεί η άνοδος από την τρίτη κατηγορία. Τώρα οι «μπλούμπερντς», που έχουν… σπασμένα φρένα, ανέβηκαν στην εξάδα.

Είναι απίθανη η… εκτόξευση της Κάρντιφ στα χέρια του Ουαλού τεχνικού. Έχει πάρει τους 20 από τους 24 διαθέσιμους βαθμούς. Ελκυστικό ποδόσφαιρο συνεχίζει να μην παίζει, αλλά αυτό που μετράει είναι η συμπαγής άμυνα και η αποτελεσματικότητα.

Κι αυτά τα έχει στο μέγιστο βαθμό. Είτε από τις… λατρεμένες της στατικές φάσεις (είναι μακράν η… πρωταθλήτρια σε αυτόν τον τομέα με 20 γκολ από στημένα), είτε μέσω των αντεπιθέσεων.

Σκεπτικισμός στη Μίντλεσμπρο, «υποφέρει» εντός έδρας

Κι ο Γουόρνοκ, όμως, που είχε μαθητευόμενο τον Μακ Κάρθι το 1977 όταν αγωνίζονταν στην Μπάρνσλεϊ και ο νεαρός τότε Ιρλανδός του καθάριζε τα παπούτσια (!), έχει φιλοδοξίες για τα πλέι-οφ.

Ωστόσο, η Μίντλεσμπρο μοιάζει να επιστρέφει και πάλι στο σκεπτικισμό. Η άθλια εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και η ήττα από την Μπρίστολ Σίτι μεσοβδόμαδα, αποτελούν σημάδι νέου… εκτροχιασμού.

Η «Μπόρο» είναι η ομάδα με τις περισσότερες εντός έδρας ήττες μέσα στο 2021 (5). Δεν είναι πλέον τόσο συνεπής στα ανασταλτικά της καθήκοντα, ενώ θα στερηθεί ξανά τον Φλέτσερ. Τον επιθετικό που είχε επιστρέψει πρόσφατα από τραυματισμό και με δικά του γκολ είχε «σφραγίσει» τις νίκες με Χάντερσφιλντ και Ρέντινγκ την προηγούμενη εβδομάδα.

Βέβαια, ο Γουόρνοκ δεν έχει ηττηθεί από το φίλο του από το Μάρτιο του 2013 (σε ένα Ίπσουιτς – Λιντς 3-0). Σε αυτό το διάστημα μετρά 4 νίκες σε 5 αγώνες επί του Μακ Κάρθι.

Ωστόσο, είναι τέτοια η ορμή και η αυτοπεποίθηση που παρουσιάζει η Κάρντιφ, που δύσκολα «αναχαιτίζεται». Χώρια ότι οι Ουαλοί διατηρούν ένα αήττητο σερί 5 αγώνων δίχως ήττα από τη Μίντλεσμπρο, ανεξαρτήτως έδρας (με 4 νίκες).

Το «διπλό», που περιέργως παραμένει σε τιμή αουτσάιντερ, έχει αξία, ειδικά σε τιμές όπως το 2,90 της Bwin.