«Κολλημένες» με τις ισοπαλίες

Σάουθεντ – Γουόλσολ (23/0302021, 21:00) Αγγλία Λιγκ 2

Το παλεύουν όσο μπορούν, όμως στο τέλος όλο κάτι γίνεται και δεν τα καταφέρνουν. Σάουθεντ και Γουόλσολ είναι «κολλημένες» με τις ισοπαλίες.

Στο 1-1 εκτός έδρας με την Σκάνθορπ, η Σάουθεντ δέχθηκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό. Δεν της άξιζε αυτό το αποτέλεσμα, καθώς και με παίκτη παραπάνο από το 79’ ήταν η μόνη φάση που δέχθηκε στην επανάληψη.

Παραμένει χωρίς νίκη εδώ και έξι αγωνιστικές. Έχει τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες. Η αλήθεια είναι πως σκοράρει με το σταγονόμετρο. Όπως, ότι έχει ξεμπερδέψει και με τις ομάδες του top5. Το υπόλοιπο πρόγραμμα είναι στα μέτρα μέχρι το φινάλε. Στο δικό της χέρι είναι να το εκμεταλλευτεί και να μείνει στην κατηγορία.

Η Γουόλσολ πλήρωσε την αποβολή στο Μπόλτον και συμπλήρωσε… αισίως έξι ήττες στα τελευταία δέκα ματς. Γενικώς έχει κερδίσει μόλις έναν αγώνα στους πρόσφατους 16 που έχει δώσει στην κατηγορία.

Αμφότερες δεν πείθουν, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Δεν κερδίζουν, αλλά φέρνουν πολλές ισοπαλίες. Η Σάουθεντ πάντως, είναι αυτή που βρίσκεται στη χειρότερη θέση και πρέπει να τα δώσει όλα για τη νίκη. Οι τρεις βαθμοί δε θα είναι απλά χρυσάφι, αλλά… εξάποντο.

Οι γηπεδούχοι θέλουν διακαώς το παιχνίδι. Με ρίσκο λόγω των πολλών ισοπαλιών ο «άσσος» με 2,87 στη Stoiximan.