«Καθαρίζουν» από νωρίς

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι (21/02/2021, 18:30), Πρέμιερ Λιγκ Αγγλίας

Να γίνει αυτή που θα διακόψει το σερί 17 νικών της Μάντσεστερ Σίτι φιλοδοξεί η Άρσεναλ. Μόνο που οι «πολίτες» ξέρουν να «καθαρίζουν» από νωρίς τους «κανονιέρηδες».

Οι Λονδρέζοι, βέβαια, είναι βελτιωμένοι στα τελευταία ματς. Μετά την εμφατική νίκη επί της Λιντς στην προηγούμενη αγωνιστική, οι «κανονιέρηδες» είχαν πολύ καλή απόδοση και στο ματς του Γιουρόπα Λιγκ με την Μπενφίκα στη Ρώμη.

Στη θετική πλευρά του… φεγγαριού η Άρσεναλ

Η επίθεσή τους, που χαρακτηρίζεται από αστάθεια σε όλη τη σεζόν, μοιάζει στην καλή πλευρά του… φεγγαριού τη δεχόμενη στιγμή. Χώρια ότι στο «Έμιρεϊτς» είναι αήττητοι από τις 22 Δεκεμβρίου και μετρούν 4 νίκες σε 6 ματς όλων των διοργανώσεων.

Φυσικά, η τελευταία ομάδα που κέρδισε στην έδρα της Άρσεναλ είναι η Μάντσεστερ Σίτι. Είχε επιβληθεί με το εντυπωσιακό 4-1 στο πλαίσιο των προημιτελικών του Λιγκ Καπ, επιβεβαιώνοντας την… πελατειακή σχέση που έχει με τους «κανονιέρηδες» στην εποχή του Πεπ Γκουαρντόλα.

Η εντυπωσιακή παράδοση της Σίτι στην εποχή Γκουαρντιόλα

Με τον Καταλανό τεχνικό στον πάγκο, οι «πολίτες» έχουν γνωρίσει μόλις 2 ήττες σε 13 αγώνες με την Άρσεναλ, αμφότερες σε ημιτελικούς Κυπέλλου (το 2017 και το 2020). Κατά τα άλλα μετρούν 10 νίκες στα υπόλοιπα 11 ματς.

Επιπλέον, η Σίτι έχει καταστήσει σε δεύτερο… σπίτι της το «Έμιρεϊτς» σε αυτό το διάστημα. Έφερε ισοπαλία τον Απρίλιο του 2017 (2-2) και από τότε μετρά 5 σερί νίκες με συνολικό σκορ 15-1.

Χώρια ότι στο πλαίσιο του πρωταθλήματος οι πρωτοπόροι έχουν να επιδείξουν 7 διαδοχικές νίκες επί της Άρσεναλ, ανεξαρτήτως έδρας. Μάλιστα και στις 7 αυτές επιτυχίες τους, είχαν το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο.

Ασυναγώνιστοι τη δεδομένη στιγμή οι «πολίτες»

Τη Σίτι, βέβαια, δε μοιάζει να την απασχολεί το παρελθόν, αλλά το παρόν. Η νίκη επί της Έβερτον μεσοβδόμαδα ήρθε χωρίς να καταναλώσει πολύ ιδρώτα. Όμως, η… αρμάδα του Γκουαρντιόλα είναι αυτή τη στιγμή ασυναγώνιστη.

Πέρα από την επιστροφή στα γνώριμα επιθετικά επίπεδα, οι «πολίτες» παραμένουν απόλυτα συγκεντρωμένοι ανασταλτικά. Τα λιγοστά γκολ που έχουν δεχτεί στη διάρκεια του σερί των 17 νικών (μόλις 6) αποδεικνύουν την άριστη αμυντική λειτουργία τους.

Με αυτή τη… φούρια που διαθέτουν, μοιάζει εξαιρετικά πιθανό να διευρύνουν την εντυπωσιακή παράδοση που έχουν χτίσει απέναντι στην Άρσεναλ και μάλιστα με το ίδιο… μοτίβο. Να προηγούνται από το πρώτο ημίχρονο.

Αξίζει, λοιπόν, να κυνηγήσουμε το «διπλό ημίχρονο, διπλό τελικό», που στη Novibet προσφέρεται στο 2,25.