Επιλογή με ρίσκο στο Νησί

Έξετερ – Γκρίμσμπι (27/4/2021, 21:00) Λιγκ 2 Αγγλίας

Με πέντε εξ αναβολής αναμετρήσεις συνεχίζεται απόψε η δράση στη Λιγκ 2 Αγγλίας. Αποτελούν τα τελευταία… χρωστούμενα πριν από τις τελευταίες δύο αγωνιστικές που θα ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο.

Το αποψινό πρόγραμμα δεν δείχνει ιδιαίτερα ελκυστικό στοιχηματικά και καλούμαστε να ρισκάρουμε. Κάτι, άλλωστε, που αποτελεί πολλές φορές την ενδεδειγμένη λύση στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Έχει βαλτώσει στη μετριότητα

Η επιλογή μας αφορά τη συνάντηση ανάμεσα σε Έξετερ και Γκρίμσμπι, οι οποίες χρειάζονται τους βαθμούς της νίκης. Η πρώτη καθώς κυνηγάει την είσοδο στα πλέι οφ και η δεύτερη προκειμένου να εξαντλήσει τις πιθανότητες για παραμονή.

Η γηπεδούχος παραμένει στο -3 από την προνομιούχο 7άδα καθώς στα τελευταία ματς έχει «κολλήσει» επιθετικά (0-3-1 με 3 διαδοχικά 0-0). Δεν είναι, βέβαια, αυτό το μοναδικό της πρόβλημα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρόσφατα παιχνίδια με Φόρεστ Γκριν και Νιούπορτ η «λευκή» ισοπαλία άφησε δυσαρεστημένες τις αντιπάλους.

Ουραγός, αλλά βελτιωμένη

Όσον αφορά τη φιλοξενούμενη αποτελεί σίγουρα ρίσκο η στήριξή της από τη στιγμή που βρίσκεται στην τελευταία θέση. Για να ελπίζει σε σωτηρία χρειάζεται να «αγγίξει» το απόλυτο στους εναπομείναντες αγώνες, αλλά κι έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Επί ημερών Πολ Χαρστ, πάντως, η ουραγός δείχνει σαφή βελτίωση. Έχασε μόνο σε 2/12 τελευταία παιχνίδια (3-7-2), ενώ η μόνη εκτός έδρας ήττα σε αυτό το διάστημα (1-0 στο Μπράντφορντ στις 10 Απριλίου) ήρθε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο.

Έχοντας κερδίσει στις τελευταίες δύο επισκέψεις στο Έξετερ και χωρίς να έχει τίποτα να χάσει, η Γκρίμσπι μπορεί να απειλήσει. Η «διπλή ευκαιρία» του Χ2 προσφέρεται στη Winmasters στο 2,15 και αξίζει ένα ποντάρισμα, έστω και με το ανάλογο ρίσκο.