Στην ενδεκάδα ο νεοφερμένος

Ελ Γκούνα-Ελ Εντάγκ Ελ Χάρμπι (2/2/2021,14:30) Αίγυπτος Πρέμιερ Λιγκ

Ανήμερα την Πρωτοχρονιά ανακοινώθηκε ότι ο σέντερ φορ της Ελ Γκούνα, ο Κογκολέζος Βάλτερ Μπουάλια, πήρε μεταγραφή για την Αλ Αχλί, τον μεγαλύτερο σύλλογο της χώρας. Μετά από 1,5 σεζόν στην Ελ Γκούνα, ο Μπουάλια έκανε το παραπάνω βήμα. Η ομάδα έχασε τον σκόρερ των 3 από τα μόλις 6 γκολ της ως τότε.

Στους αγώνες που ακολούθησαν, ο προπονητής Ρεντά Σεχάτα… έστριψε προς την άμυνα. Φοβούμενος προφανώς ότι η επίθεση, χωρίς τον Μπουάλια, δεν θα τραβήξει. Δεν τα πήγε άσχημα, όμως. Στο πρώτο ματς με την Γκαζλ Ελ Μαχάλα όντως κόλλησε (0-0 εκτός), αλλά ακολούθησαν δύο νίκες εντός με το ίδιο σκορ 2-0 (Αλ Ιτιχάντ, Γουάντι Ντέγκλα), μία ήττα από τη Ζάμαλεκ (1-0, όπου έκανε ευκαιρίες) και στο τελευταίο της μια ήττα εκτός από την Κεράμικα Κλεοπάτρα με 2-1, όπου προηγήθηκε, αλλά ηττήθηκε με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Πρώτη φορά βασικός ο Κογκολέζος

Ο Σεχάτα φρόντισε να ψωνίσει και πάλι Κογκολέζο, τον Ιντρίς Μπομπό, από την Νκάνα της Ζάμπια. Ο 24χρονος Μπομπό έχει αγωνιστεί σε τρία ματς ως αλλαγή, συνολικά 82 λεπτά, αλλά σύμφωνα με τα ρεπορτάζ θα παίξει σήμερα βασικός με την Ελ Γκούνα, δίπλα στον νεαρό Ελ Ταγιέμπ, που παίζει δανεικός από την Πίραμιντς.

Τα πρόσφατα νούμερα είναι… αμείληκτα υπέρ της Ελ Γκούνα. Η οποία στο γήπεδό της είναι αήττητη με 4-1-0 ρεκόρ, ενώ η Ελ Εντάγκ Ελ Χάρμπι έχει 0-1-4 ρεκόρ εκτός έδρας, μάλιστα δέχεται σταθερά από τρία γκολ και πάνω! Η πρόσφατη παράδοση, βέβαια, είναι υπέρ της Ελ Εντάγκ Ελ Χάρμπι, που δεν έχει χάσει στα τελευταία τρία ματς στην Ελ Γκούνα (2-1-0).

Με αυτά τα δεδομένα, ο άσος στο 2,02 στο pamestoixima.gr έχει αξία.