Δεν έχει νίκη η Ιταλία, αλλά…

Δεν έχει νίκη η Ιταλία, αλλά...

Βουλγαρία – Ιταλία (28/03/2021, 21:45) Προκριματικά Μουντιάλ

Δεν έχει νίκη η Ιταλία, αλλά για όλα υπάρχει πάντα μια αρχή. Είναι παράδοξο ότι η «σκουάντρα ατζούρα» δεν κατάφερε να πανηγυρίσει σε καμία από τις έξι επισκέψεις της στη Βουλγαρία. Αλλά είναι γεγονός. Ο απολογισμός (δυο ήττες και τέσσερις ισοπαλίες) κάθε άλλο παρά τιμά την ομάδα του Μαντσίνι. Η οποία, ωστόσο, στην παρούσα χρονική συγκυρία είναι πολύ πιθανό να «σπάσει το ρόδι». Εξάλλου οι Ιταλοί κοντεύουν να συμπληρώσουν 30 χρόνια δίχως ήττα από τους Βούλγαρους. Η τελευταία φορά που έχασαν ήταν το Σεπτέμβριο του 1991 σε φιλικό στη Σόφια (1-2). Από τότε έχουν καταγράψει πέντε νίκες σε οκτώ αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δεν έχει νίκη η Ιταλία, αλλά

Είναι αλήθεια, λοιπόν, ότι δεν έχει νίκη η Ιταλία αλλά αλήθεια είναι επίσης πως συμπλήρωσε ήδη ένα αήττητο σερί 23 αγώνων. Στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ επικράτησε εύκολα της Βόρειας Ιρλανδίας 2-0. Κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, όταν σκόραρε και τα δυο νικητήρια τέρματα της. Ο προπονητής της ομάδας, Ρομπέρτο Μαντσίνι, χαρακτήρισε «σχεδόν τέλεια» την εμφάνιση σ΄ αυτό το 45λεπτο. Στη συνέχεια, πάντως, οι στροφές έπεσαν κι έγινε απλά διαχείριση του προβαδίσματος. Αυτή ήταν η 18η νίκη της ομάδας σε 23 σερί αγώνες (πέντε ισοπαλίες). Με την πιο πρόσφατη ήττα της ομάδας να καταγράφεται τον Σεπτέμβριο του 2018, από την Πορτογαλία (0-1).

Την ίδια ώρα η Βουλγαρία ήταν απογοητευτική στην πρεμιέρα του νέου της προπονητή, Πετρόφ, κόντρα στην Ελβετία. Ηττήθηκε 3-1, αλλά τα τρία γκολ τα δέχτηκε στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα! Στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις μια τελική, με την κατοχή μπάλας μόλις στο 28%. Στην επανάληψη ισορρόπησε, όμως αυτό έγινε κυρίως επειδή οι Ελβετοί κατέβασαν τον ρυθμό τους. Σ΄ αυτό το ματς φάνηκε πως η Βουλγαρία χρειάζεται πολλή δουλειά για να γίνει ανταγωνιστική.

Αλλαγές ο Μαντσίνι

Επιστρέφοντας στο φαβορί της αναμέτρησης, στην Ιταλία, να επισημάνουμε πως θα υπάρξουν αλλαγές στο βασικό σχήμα. Ο Μαντσίνι θα χρησιμοποιήσει τον Κιέζα ως δεξιό εξτρέμ και τον Ατσέρμπι αντί του Κιελίνι στο κέντρο της άμυνας. Επίσης στο αριστερό άκροι της άμυνας θα ξεκινήσει ο Σπινατσόλα, της Ρόμα, αντί του Έμερσον. Οι αλλαγές αυτές, ωστόσο, δεν αναμένεται να επηρεάσουν τη συνολική εικόνα της ομάδας.

Λογική επιλογή το συνδυαστικό 2 και under 3.5 στο 2,00. Όμως η παρουσία του Κιέζα στην ενδεκάδα μας «σπρώχνει» στο ικανοποιητικό 2,75 για anytime σκόρερ.