«Καυτή» η ατμόσφαιρα, δύσκολη η υπέρβαση

Ομόνοια – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (27/07/2021, 19:00), Προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ

Την υπέρβαση αναζητά η Ομόνοια κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ, έπειτα από την ήττα με 2-0 στην κροατική πρωτεύουσα. Η πρωταθλήτρια Κύπρου θα έχει σύμμαχο την «καυτή» ατμόσφαιρα, ωστόσο τα αγωνιστικά δεδομένα δεν την ευνοούν.

Θα… παίξουν και οι οπαδοί, ανέτοιμο το «τριφύλλι»

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ θα έχει τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών της, που υποσχέθηκαν ότι θα… παίξουν κι αυτοί απόψε στο «ΓΣΠ». Σε συνδυασμό με τη θερμοκρασία των 37 βαθμών Κελσίου που θα αναγράφει το θερμόμετρο την ώρα του αγώνα, το «τριφύλλι» ελπίζει να… λυγίσει τους Κροάτες.

Ωστόσο, στα μέχρι τώρα επίσημα ματς, στο Σούπερ Καπ με την Ανόρθωση, αλλά και στο πρώτο παιχνίδι στο «Μάξιμιρ», η Ομόνοια φάνηκε ανέτοιμη. Το έλλειμμα διάρκειας στην απόδοσή της ήταν εμφανές και στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων η απόδοσή της πέφτει κατακόρυφα.

Στο Σούπερ Καπ δεν έκανε ούτε φάση στο δεύτερο 45λεπτο και κέρδισε το τρόπαιο στα πέναλτι χάρη στον γκολκίπερ Φαμπιάνο, ενώ στο Ζάγκρεμπ άντεξε σχεδόν για μια ώρα, πριν δεχτεί τα δύο τέρματα.

Ανεβασμένη η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, σπουδαία η επιθετική της ποιότητα

Την ίδια στιγμή, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ποντάρει πολλά στην καλύτερη αγωνιστική της κατάσταση. Ούτε λίγο, ούτε πολύ, το συγκρότημα του Νταμίρ Κρζναρ έχει πέντε επίσημα παιχνίδια στα πόδια του. Η νίκη επί της Χρβάτσκι Ντραγκόβολιατς την Παρασκευή (4-0), της δίνει επιπλέον ψυχολογική ώθηση.

Με εξαίρεση την πρεμιέρα της στο κροάτικο πρωτάθλημα, όταν έχασε από τη Σλάβεν Μπέλουπο παίζοντας με πολλές αλλαγές, η Ντιναμό έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές στα υπόλοιπα τέσσερα ματς.

Απόψε μπορεί να μην έχει τον πολύτιμο ανασταλτικό χαφ Αντέμι, λόγω τραυματισμού. Ωστόσο το «καρέ» των Ιβάνουσετς, Όρσιτς (εξτρέμ), Μάγερ (επιτελικός χαφ) και Πέτκοβιτς (φορ) μετρά ήδη 6 από τα 11 γκολ των «μόντρι» στη σεζόν. Χώρια ότι στον πάγκο υπάρχει και ο σπουδαίος Γκαβράνοβιτς (στράικερ), που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες.

Η ποιότητα και η ετοιμότητα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ είναι αυτή που μπορεί να κάνει και απόψε τη διαφορά και το ενδεχόμενο να πάρει την πρόκριση με δύο νίκες φαντάζει πιθανό. Η αποψινή της επικράτηση αποδίδει 2,46 στην Stoiximan.