Η καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία της

Σάντος – Ατλέτικο Παραναένσε (07/07/2021, 01:30) Βραζιλία Σέριε Α

Η Ατλέτικο Παραναένσε, που είναι δεύτερη και πραγματοποιεί την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία της, έχει δύσκολο έργο στην έδρα της Σάντος.

Η Σάντος ήταν αρκετά καλή στην Αμέρικα Μινέιρο. Δημιούργησε ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν τις αξιοποίησε και «τιμωρήθηκε» στην επανάληψη γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

Έχασε για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία κατέγραφε δύο νίκες. Στο γήπεδό της παραμένει αήττητη για πέντε αγώνες (τρεις νίκες), ενώ στους τέσσερις τελευταίους διατήρησε ανέπαφη την εστία της.

Η Σάντος θα έχει και σήμερα σημαντικές ελλείψεις. Ο Πέρες (α, 7/0) παραμένει εκτός καθώς γίνονται διαπραγματεύσεις για να μεταγραφεί στη Μαρσέιγ. Απών θα είναι και Κάιο (ε, 8/1), ο Παρά (α, 9/0) είναι τιμωρημένος, ενώ Τζον (τ, 4/0), Άλισον (μ, 5/0), Σάντρι (μ), Ράνιελ (ε) αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Ρεκόρ βαθμών για την Ατλέτικο

Από την άλλη πλευρά, η Ατλέτικο Παραναένσε είναι εξαιρετική στις πρώτες αγωνιστικές. Έχει πραγματοποιήσει, μάλιστα, την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία της στην Α’ Βραζιλίας.

Έπειτα από οκτώ παιχνίδια στη Σέριε Α, η ομάδα του Αντόνιο Ολιβέιρα καταγράφει στο ενεργητικό της δεκαεννέα βαθμούς. Το 2002 είχε δεκαεπτά πόντους, το 2015 δεκαέξι, ενώ το 2001, οπότε και έφτασε στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος, είχε μαζέψει δεκατέσσερις βαθμούς.

Στο τελευταίο ματς επιβλήθηκε 2-1 της Φορταλέζα, έχοντας σκοράρει δις μέχρι το 9’. Μετά έδωσε χώρο (42% – 58% κατοχή), δέχθηκε γκολ στο 86’ αλλά γενικά κράτησε εύκολα τη δεύτερη σερί νίκη και έκτη σε οκτώ ματς (μία ήττα). Έχει βρει δίχτυα σε όλα. Over, αμφίσκορα τα πέντε τελευταία.

Απών απόψε θα είναι μόνο ο τραυματίας ο Άλτερ (α).

Η Σάντος είναι δυνατή στην έδρα της, ενώ η Ατλέτικο Παραναένσε σκοράρει αλλά και δέχεται γκολ με ευκολία όπου και αν παίζει. Το ματς είναι πιθανό να έχει γκολ και από τις δύο πλευρές. Στο 2,05 η απόδοση από την bwin.