Με την… αύρα του θριάμβου επί της Σάντος

Βίλα Νόβα – Βιτόρια Μπαΐα (01/06/2021, 22:30) Βραζιλία Κύπελλο

Στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου, η Βίλα Νόβα θα υποδεχθεί τη Βιτόρια Μπαΐα. Την επόμενη εβδομάδα ο επαναληπτικός.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ανήκουν στη Β’ Βραζιλίας, προέρχονται από εντός έδρας ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μποταφόγκο στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος. Αναμφίβολα θετικό αποτέλεσμα καθώς από το 41’ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο. Μάλιστα, κατάφεραν να προηγηθούν στο 53’ αλλά στο 59’ δέχθηκαν την ισοφάριση.

Είχε προηγηθεί η απώλεια του Πρωταθλήματος Γκοϊάνο από την Γκρέμιο Ανάπολις στα πέναλτι. Παράλληλα, πριν από λίγες ημέρες, το κλίμα διαταράχθηκε λόγω της αποχώρησης του αρχηγού Άλαν Μινέιρο. Λίγο αργότερα έφυγε και ο Σελσίνιο (α).

Στην έδρα της η Βίλα Νόβα αποτελεί σκληρό καρύδι, δεν έχει ήττα σε επτά ματς (τέσσερις ισοπαλίες), σε όλες τις διοργανώσεις. Όλα ήταν αμφίσκορα.

Ο προπονητής Βάγκνερ Λόπες καταρτίζει τα πλάνα του δίχως να υπολογίζει τον Ντονάτο (α, 1/0), που τραυματίστηκε σοβαρά απέναντι στην Μποταφόγκο.

Με την ενδεκάδα του θριάμβου επί της Σάντος

Στην άλλη πλευρά, η Μπαΐα μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στη Σέριε Α, καθώς επικράτησε 3-0 της Σάντος σκοράροντας στα οκτώ πρώτα λεπτά της επανάληψης. Προερχόταν από ήττα με 2-4 από την Τορκέ που σήμανε τον αποκλεισμό από το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Η επιτυχία της πρεμιέρας έχει δημιουργήσει θετικό κλίμα στις τάξεις της Μπαΐα. Πρόκειται για ιδιαίτερα υπολογίσιμη ομάδα και στηρίζεται στη δυνατή «γραμμή κρούσης».

Ο προπονητής Ντάντο Καβαλκάντι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα καθώς επιστρέφουν οι Τεϊσέιρα (τ) και Παραΐμπα (α). Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι πρόκειται να παρατάξει την ενδεκάδα που είχε και στην αναμέτρηση με τη Σάντος.

Η Βίλα Νόβα δεν μπορεί να θεωρηθεί ως αμελητέα ποσότητα εντούτοις η Μπαΐα διαθέτει περισσότερη ποιότητα και μπορεί να πάρει τη νίκη. Σε καλή κατάσταση οι φιλοξενούμενοι, όπως απέδειξαν και στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος απέναντι στη Σάντος, θα επιδιώξουν να βάλουν από σήμερα βάσεις πρόκρισης. Στο 2,08 το «διπλό» από τη novibet.