12Χ ΜΠΟΥΚ : Παγίδες στον δρόμο για την πρόκριση

Ενώ η Εθνικής μας ομάδα αναζητά την πρώτη της νίκη στο Κόσοβο, κρύβονται παγίδες στον δρόμο για την πρόκριση, σύμφωνα με το πρωτοσέλιδο της 12Χ ΜΠΟΥΚ!

Η… φιλική ήττα από την Ελβετία με 2-1 έδωσε την ευκαιρία στον ομοσπονδιακό τεχνικό Φαν Σιπ να δει αρκετά πράγματα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως μετά το πρώτο 20λεπτο, αλλά και αφότου δέχτηκε το δεύτερο τέρμα. Άλλωστε ο Ολλανδός προπονητής, ήθελε να δώσει ευκαιρίες σε κάποιους παίκτες, αφού για την αναμέτρηση με το Κόσοβο θα έχει απουσίες.

Παγίδες στον δρόμο για την πρόκριση

Μπορεί να κρύβει παγίδες το ματς με το Βαλκάνιους, όμως πολλά είναι τα προβλήματα σε άλλες Εθνικές ομάδες. Τεταμένη είναι η κατάσταση στην εθνική ομάδα της Τουρκίας, εξαιτίας των όσων έγιναν το βράδυ της Τετάρτης στην Κωνσταντινούπολη.

Η Τουρκία φιλοξένησε το Μαυροβούνιο και παρότι προηγήθηκε 2-0 στο 30’, δεν κατάφερε να νικήσει. Ισοφαρίστηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι 20.000 θεατές άρχισαν ν’ αποδοκιμάζουν έντονα τον προπονητή, Σενιόλ Γκιουνές. Δεν τον έχουν συγχωρέσει για τις τρεις ήττες και την τραγική πορεία στο EURO, τον περασμένο Ιούνιο. Ο έμπειρος κόουτς φάνηκε να μην περιμένει την αντίδραση του κόσμου. «Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάνε την παραίτησή μου. Το να κατηγορείς μόνο έναν άνθρωπο για ένα αρνητικό αποτέλεσμα δεν είναι σωστό».

Στο μεταξύ, το πόσο άσχημο είναι το κλίμα στις τάξεις της ομάδας, φάνηκε από τη συμπεριφορά του Ουγκουρτσάν Τσακίρ. Ο 25χρονος (αναπληρωματικός) τερματοφύλακας, αμέσως μετά τη λήξη του ματς, αρνήθηκε ν’ ακολουθήσει τους συμπαίκτες του στα αποδυτήρια και πήγε απευθείας στο πούλμαν, στο πάρκινγκ του γηπέδου, όπου και περίμενε την υπόλοιπη ομάδα.

Ο Σενιόλ δεν μπορεί να υπολογίζει για το σαββατιάτικο παιχνίδι με το Γιβραλτάρ τον αρχηγό της ομάδας και εν ενεργεία 1ο σκόρερ της (με 29 γκολ), Μπουράκ Γιλμάζ, που συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει. Από τους υπόλοιπους παίκτες της αποστολής μόνο δύο (Τσαλχάνογλου, Ούντερ) έχουν διψήφιο αριθμό γκολ με την Εθνική.

Χωρίς την… πολυεθνική της άμυνα η Σίτι

Η Νέα Υόρκη Σίτι είναι από τις πιο ισχυρές ομάδες στην MLS και προέρχεται από 7 διαδοχικές εντός έδρας νίκες. Σε αυτή την αγωνιστική θα παραταχθεί με αρκετές απουσίες διεθνών, στο εκτός έδρας ματς με το Νάσβιλ. Συγκεκριμένα, θα λείψουν 3 από τους 4 που συνέθεσαν την αμυντική της γραμμή στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής. Το 2-0 επί της πρωτοπόρου Νιου Ινγκλαντ. Με τις Εθνικές τους είναι οι κεντρικοί αμυντικοί Σανό (Λουξεμβούργο), Κάλενς (Περού), ο αριστερός μπακ Θοράρινσον (Ισλανδία), καθώς και ο αμυντικός χαφ Σαντς (ΗΠΑ). Η ομάδα του Ρόνι Ντέιλα αγνοεί τη νίκη στα 5 πιο πρόσφατα εκτός (0-2-3), ενώ το Νάσβιλ είναι δυσκολοκατάβλητο σύνολο κι αυτό με τις περισσότερες ισοπαλίες στην κατηγορία (11 σε 21 παιχνίδια).

Οι ειδήσεις δεν σταματούν εδώ. Διαβάστε για την οργή των Κυπρίων με τη διαιτησία κόντρα στη Μάλτα, το ταξίδι εφιάλτη της Ουαλία στην Λευκορωσία και πολλά ακόμα θέματα. Μόνο στην 12Χ ΜΠΟΥΚ που κυκλοφόρησε σήμερα!