Μπρόντμπι: Λαοθάλασσα για την κατάκτηση του τίτλου

Λαοθάλασσα για την κατάκτηση του τίτλου

16 χρόνια είναι πολλά. Μία απίστευτη λαοθάλασσα για την κατάκτηση του τίτλου, σχηματίστηκε τους δρόμους της Κοπεγχάγης, μετά το 2-0 επί της Νόρτζελαντ.

Τα τέρματα των Βίγκεν και Σλιμάν έβαλαν τέλος σε μία μακρά περίοδο ξηρασίας για τους οπαδούς της ομάδας του Φρεντέρικσεν. Άπαντες έδωσαν το παρών βγαίνοντας στους δρόμους της πρωτεύουσας και το πανηγύρισαν όσο πιο… δυνατά μπορούσαν.

Οι χιλιάδες φίλαθλοι της Μπρόντμπι είδαν ένα νευρικό πρώτο μέρος. Χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 45ο λεπτό για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Νόρτζελαντ ο Βίγκεν. Επτά λεπτά αργότερα ο Σλιλάν έβαλε την τελική πινελιά και «σφραγίσε» τον 11ο τίτλο της ομάδας.

Πριν τους ξέφρενους πανηγυρισμούς στην Σκανδιναβική πόλη, είχαν προηγηθεί αυτοί στο γήπεδο. Με το σφύριγμα της λήξης οι φίλοι της ομάδας της Κοπεγχάγης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κι έγιναν ένα «κουβάρι» με τους παίκτες.