Η μοναδική ήττα της Ανόρθωσης

Ανόρθωση – Απόλλων Λεμεσού (1/3/2021, 19:00) Κύπρος Α΄ κατηγορία

Η μοναδική ήττα της Ανόρθωσης, στην έδρα της, κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου στην Κύπρο ήταν από τον Απόλλωνα Λεμεσού, στον α΄ γύρο. Πράγματι: Οι γηπεδούχοι του Τιμούρ Κετσπάγια είναι πολύ δυνατοί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Στα 13 ματς που έδωσαν εκεί πανηγύρισαν 10 νίκες, παραχώρησαν δυο ισοπαλίες κι έχασαν μόνο από τον Απόλλωνα (1-3). Αυτό έγινε στις 20 Σεπτεμβρίου, όταν σημειώθηκε το μοναδικό από τα (τρία όλα κι όλα) over 3.5 της ομάδας στην έδρα της. Από τότε, ωστόσο, μέχρι τώρα πολλά έχουν αλλάξει.

Η μοναδική ήττα της Ανόρθωσης, λοιπόν, ήταν από τον Απόλλωνα, αλλά οι γηπεδούχοι ούτε που θέλουν να σκέπτονται… επανάληψη του έργου! Μετά τις νίκες της Ομόνοιας και της ΑΕ Λεμεσού, στην πρεμιέρα των πλέι οφ, δεν υπάρχουν περιθώρια απωλειών. Ειδικά για την Ανόρθωση, επειδή το ματς γίνεται στην έδρα της, όπου «τρέχει» ένα αήττητο σερί δέκα αγώνων (9-1-0). Ο Τιμούρ Κετσπάγια γνωρίζει πως για να αυξηθούν οι πιθανότητες νίκης θα πρέπει η ομάδα του να μη δεχτεί γκολ. Γι΄ αυτό και, πιθανότατα, θα ρίξει ιδιαίτερη βαρύτητα στον συγκεκριμένο τομέα. Άλλωστε, στα τρία τελευταία ντέρμπι μέσα – έξω η Ανόρθωση έφερε ισάριθμα 0-0!

Παρόμοια προσέγγιση αναμένεται και από τον προπονητή του Απόλλωνα, Γιάννη Πετράκη. Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία εκτός (0-2-2), υπήρξαν μάλιστα φήμες για αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Αυτό δεν έγινε, ωστόσο, αλλά ο Πετράκης γνωρίζει πως κάθε «στραβοπάτημα» μπορεί να αποδειχτεί μοιραίο.

Χωρίς νίκη για δυο συνεχόμενα ματς

Κάτι που προκαλεί εντύπωση και αξίζει να επισημανθεί: τις τελευταίες 12 αγωνιστικές ο Απόλλων Λεμεσού δεν κατάφερε ούτε μια φορά να ντουμπλάρει τις νίκες του. Μετά από κάθε νίκη, δηλαδή, ακολουθούσε πάντα ισοπαλία ή ήττα. Τώρα έρχεται από τη νίκη με 2-1 επί του Παραλιμνίου κι έχει ενδιαφέρον αν δούμε αν η αλυσίδα θα συνεχιστεί.

Δεδομένης της κρισιμότητας του αγώνα, οι δυο ομάδες αναμένονται επιφυλακτικές στο ξεκίνημα. Το 0-0 ημιχρόνου έχει απόδοση 2,62 (Stoiximan)