Pick: Φαβορί με «γυάλινα» πόδια

Φαβορί με «γυάλινα» πόδια

Χόφενχαϊμ – Βέρντερ Βρέμης (21/02/2021, 19:00) Γερμανία Μπουντεσλίγκα

Η αναμέτρηση δύο ομάδων ίδιας δυναμικότητας, πολλές φορές κρίνεται σε μικρές λεπτομέρειες. Πόσο δε, όταν η μία είναι φαβορί με «γυάλινα» πόδια.

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ένα ματς ροντέο για του Γιουρόπα Λιγκ, όπου πραγματικά κατάφεραν να αυτοκτονήσουν κόντρα στη Μόλντε. Απέναντι σε μία ομάδα που είχε να παίξει μπάλα κοντά δύο μήνες, το 1-3 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 3-3 και υποδέχονται τους Νορβηγούς την ερχόμενη Πέμπτη όχι και τόσο άνετοι.

Η Χόφενχαϊμ μέσα στο σπίτι της δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά. Μετράει μόλις τρεις νίκες σε δέκα παιχνίδια. Ταυτόχρονα οι απουσίες είναι πολλές και σημαντικές. Φτάνουν τη μισή ντουζίνα. Τρίτο σερί παιχνίδι εκτός ο ηγέτης της Κράμαριτς, αλλά και ο χαφ Γκατσίνοβιτς (19/0), που χτύπησε στο ματς με τη Μόλντε. Θετικός στον κορωνοϊό ο κορυφαίος στόπερ Πος (17/0), ενώ έχει συμπληρώσει κάρτες και ο Φογκτ (18/0). Αβέβαιος για την αποστολή είναι και ο μπακ/χαφ Σεσενιόν (11/2).

Η Βέρντερ τα πηγαίνει πολύ καλύτερα μακριά από την έδρα της. Έχει συγκεντρώσει τους 13 από τους 23 βαθμούς αρκετά χιλιόμετρα από το «Weserstadion». Με τεράστια υπομονή χτυπάει την κατάλληλη στιγμή στην κόντρα. Μάλιστα, τις πέντε εκτός έδρας νίκες, τις έχει κάνει με τις ομάδες που βρίσκονται στο τρίτο μισό του βαθμολογικού πίνακα (Σάλκε, Αρμίνια, Μάιντζ, Άουγκσμπουργκ και Χέρτα).

Υπάρχει ακόμα κάτι αξιοπρόσεκτο για τους φιλοξενούμενους. Μέσα στο 2021 είναι η καλύτερη άμυνα της κατηγορίας μαζί με τη Βόλφσμπουργκ, καθώς έχει δεχτεί μόλις έξι τέρματα σε επτά ματς. Όσον αφορά στην προϊστορία των δύο αντιπάλων στην έδρα της Χόφενχαϊμ, αυτή γέρνει φανερά προς τους «πράσινους» με 3-3-6.

Σε ένα λογικά κλειστό παιχνίδι, μόλις βρει την ευκαιρία η Βέρντερ θα χτυπήσει. Θα θέλαμε λίγο παραπάνω την… ασφάλεια, αλλά αξίζει το 2 DNB με 2,17 στη Stoiximan.