Pick: Οι αριθμοί δείχνουν το δρόμο

Οι αριθμοί δείχνουν το δρόμο

Ιταλία – Αυστρία (26/06/2021, 22:00) EURO 2020, Φάση των «16»

Ναι, είναι φαβορί η Ιταλία κόντρα στους Αυστριακούς κι οι αριθμοί δείχνουν το δρόμο αν ψαχνόμαστε για επιλογή με αξία. Με βάση αυτά που έδειξαν οι δυο ομάδες δεν μπορούσε κάποιος να περιμένει κάτι καλύτερο από το 1,50 στο οποίο προσφέρεται ο άσος. Αλλά είπαμε: αναζητούμε κάτι που θα μας οδηγήσει σε υψηλότερες αποδόσεις και για να το πετύχουμε ένας δρόμος υπάρχει: αυτός των αριθμών. Κι αυτόν θα ακολουθήσουμε.

Οι αριθμοί δείχνουν το δρόμο κι ας δούμε τι έκαναν οι δυο ομάδες στη φάση των ομίλων: οι Ιταλοί πέτυχαν τρεις νίκες, τις δυο από ημίχρονο. Ενώ σε όλα τα ματς των Αυστριακών (δυο νίκες και μια ήττα) υπήρξε τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο μέρος. Στο παιχνίδι με τη Βόρεια Μακεδονία, μάλιστα, στο 45λεπτο σημειώθηκαν δυο τέρματα, ένα για κάθε ομάδα (1-1). Βεβαίως οι Αυστριακοί είναι δύσκολο να σκοράρουν απέναντι σε μια ομάδα που έχει συμπληρώσει 11 ματς με απαραβίαστη εστία. Εξάλλου, είναι υποχρεωμένοι να μη πρεσάρουν ψηλά. Γιατί, σε αυτή την περίπτωση, θα είναι ακόμη πιο ευάλωτοι στην αμυντική λειτουργία. Αλλά και πάλι, πόσες πιθανότητες έχουν να μη δεχτούν γκολ από αυτήν την Ιταλία; Θεωρητικά, το αποψινό (26/06, 22:00) ματς περιμένουμε να εξελιχθεί όπως, περίπου, εξελίχθηκε το Ολλανδία – Αυστρία. Υπό αυτή την έννοια, επιλογές όπως το combo του άσου με over 1.5 γκολ έχουν πολύ καλές πιθανότητες. Και ανεβάζουν την απόδοση στο 1.85. Οι πιο τολμηροί, με βάση τους αριθμούς που αναλύσαμε, μπορούν να το προχωρήσουν πιο πολύ: 1/1 και over 1.5, με απόδοση 2.65. Αλλά εδώ ζητάμε «τρία σε ένα» στοιχήματα. Κι αυτό αυξάνει, θεαματικά, τις πιθανότητες να την «πατήσουμε» σε μια από τις τρεις επιλογές.

Στο κυνήγι δυο ρεκόρ

Δεν βάζουμε στη διαδικασία της ανάλυσης την επιλογή 1 και no goal. Γιατί κάποια στιγμή οι Ιταλοί θα δεχτούν τέρμα. Ήδη τα ένδεκα ματς που κρατούν απαραβίαστη την εστία τους είναι πάρα πολλά… Η πρόκριση είναι, βέβαια, πάνω απ΄ όλα για τους Ιταλούς. Κι αν έρθει θα συνοδευτεί από ένα ιστορικό ρεκόρ: η ομάδα θα συμπληρώσει 31 ματς αήττητη κι αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά στο παρελθόν. Τριάντα συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα είχε η Ιταλία του Βιτόριο Πότζο, από το 1935 μέχρι το 1939. Το ρεκόρ ισοφαρίστηκε στο 1-0 επί της Ουαλίας και απόψε οι παίκτες του Μαντσίνι θα πανηγυρίσουν ένα νέο ρεκόρ. Αρκεί, βέβαια, να μη χάσουν… Υπάρχει, όμως, ακόμη ένα ρεκόρ που ίσως καταρριφθεί απόψε: αν η Ιταλία δεν δεχτεί γκολ, θα καταρρίψει το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας σε λεπτά.

Στο δια ταύτα: αφήνουμε στην άκρη το λογικό και συντηρητικό combo του άσου με over 1.5 τέρματα. Και επιλέγουμε το να σκοράρει η Ιταλία και στα δυο ημίχρονα, με απόδοση 2.55 (Novibet)