Pick: Τα περίεργα της Μπρέντφορντ

Τα περίεργα της Μπρέντφορντ

Μπρέντφορντ – Ρόδεραμ (27/04/2021, 21:00) Αγγλία, Τσάμπιονσιπ

Ο τρόπος με τον οποίο οριστικοποίησε την είσοδο της στα πλέι οφ, είναι μόνο ένα από… τα περίεργα της Μπρέντφορντ. Αναφερόμαστε στο ματς του περασμένου Σαββάτου, στην έδρα της Μπόρνμουθ, που ερχόταν από έξι σερί νίκες. Και μάλιστα με συνολικό σκορ 18-5. Σ΄ αυτό το ματς η Μπρέντφορντ κέρδισε 1-0, σκοράροντας στο 77΄ κι ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 50΄! Τα επιμέρους στοιχεία του ματς είναι σχεδόν σοκαριστικά: 3-18 οι τελικές προσπάθειες κι ούτε μια ευκαιρία για την ομάδα των 18-5 τερμάτων. Η οποία -το ξαναλέμε- είχε και παίκτη παραπάνω στο γήπεδο! Σε όλα αυτά προσθέστε και την αλλαγή του καλύτερου παίκτη των γηπεδούχων, του Μπίλινγκ, στο 60΄. Και θα έχετε την πλήρη εικόνα…

Τα περίεργα της Μπρέντφορντ, ωστόσο, δεν σταματούν σε αυτό το ματς μόνο. Στην έδρα της έχει να κερδίσει δυο μήνες ακριβώς: από τις 27΄ Φεβρουαρίου, όταν επικράτησε της Στόουκ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Δέχτηκε γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό (!) του ματς, το γύρισε στο β΄ ημίχρονο. Ακολούθησαν τέσσερα παιχνίδια στην έδρα της και όλα έληξαν ισόπαλα: έφερε δυο 1-1 (με Νότιγχαμ και Κάρντιφ) και δυο 0-0, με Μπέρμιγχαμ και Μίλγουολ. Αυτή η ομάδα, λοιπόν, με τη συγκεκριμένη αγωνιστική συμπεριφορά, προσφέρεται σε τιμές γκράντε φαβορί κόντρα στην Ρόδεραμ. Όντας βαθμολογικά αδιάφορη. Αντίθετα, η Ρόδεραμ «καίγεται», αφού βρίσκεται μέσα στην επικίνδυνη ζώνη, τέσσερις βαθμούς από τη γραμμή σωτηρίας. Ενώ έχει και δυο παιχνίδια λιγότερα από την Ντέρμπι, την οποία ουσιαστικά κυνηγάει. Βεβαίως, η Ρόδεραμ έρχεται από τέσσερις ήττες και δεν είναι εύκολο να καλύψει το έδαφος που τη χωρίζει από τη σωτηρία. Ωστόσο, από τη μια το κίνητρο κι από την άλλη η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά των γηπεδούχων κάνουν το 1,60 στον άσο να μοιάζει σκέτη παγίδα.

Στο 3,90 (Stoiximan) και μάλιστα με κάλυψη στην ισοπαλία, αξίζει το ρίσκο στην ομάδα που έχει το κίνητρο. Η επιλογή μας για το συγκεκριμένο ματς είναι το 2 dnb