Pick: Θα παίζουν ώρες…

Γκριγκόρ Ντιμίτροφ – Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (12/02/2021, μετά τις 05:00) Australian Open

Το Australian Open βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και όλα δείχνουν να βαίνουν καλώς, με τους διοργανωτές να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί σχετικά με τα μέτρα κατά της Covid-19. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξεκινάνε τα πρώτα παιχνίδια τους 3ου γύρου της διοργάνωσης στα μονά ανδρών και γυναικών. Θα σταθούμε σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι, όπου νικητής μπορεί να αναδειχθεί οποιοσδήποτε. Ο Γκριγκόρ Ντιμίτροφ (Νο21) αντιμετωπίζει τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (Νο16) σε μια κόντρα των λεγόμενων «πεντασετάκηδων».

Θα τραβήξει μακριά η βαλίτσα

Πρόκειται για δύο παίκτες, που στο παρελθόν έχουν αποδείξει τόσο την ποιότητά τους, όσο και την αντοχή τους σε ματς των πέντε σετ. Περισσότερες δυνατότητες έχει -δεδομένα- ο Βούλγαρος, ωστόσο, τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει αστάθεια στο παιχνίδι του και έχει βγει εκτός της πρώτης δεκάδας. Ο Ισπανός, από την άλλη, είναι παίκτης με λιγότερο ταλέντο, αλλά είναι ένας πραγματικός «σκύλος», βγάζοντας σου το λάδι για να τους πάρεις έναν πόντο.

Ο Ντιμίτροφ έφτασε μέχρι εδώ αποκλείοντας κατά σειρά τους Τσίλιτς (6-4, 6-2, 7-6) και Μπολτ (7-6, 6-1, 6-2), ενώ ο Καρένιο Μπούστα νίκησε τους Νισικόρι (7-5, 7-6, 6-2) και Βέσελι (6-3, 7-6, 2-6, 6-4).  Βάσει εικόνας, πείθει πως θα κερδίσει ο Βούλγαρος, όμως, ο Ισπανός δείχνει να έχει βρει ρυθμό και αυτός, τόσο στο σερβίς, όσο και στο παιχνίδι από την baseline. Η μεταξύ τους προϊστορία είναι ελαφρά υπέρ του Ντιμίτροφ (4-3), ωστόσο αυτό που πρέπει να τονίσουμε είναι πως τόσο στο US Open, όσο και σε αυτό το Γκραν Σλαμ (αμφότερα με σκληρή επιφάνεια), έχουν σταθερά μεγάλη παράδοση πολλών σετ.

Για παράδειγμα, πέρυσι, ο πρώτος έπαιξε δύο ματς στη Μελβούρνη, το ένα ήταν «τετράσετο» και το άλλο «πεντάσετο, ενώ στη Νέα Υόρκη είχε μία νίκη στα τρία σετ και μία ήττα στα πέντε. Παράλληλα, ο δεύτερος το 2020 είχε τρία παιχνίδια στην Αυστραλία, δύο «τετράσετα» και ένα «τρίσετο», ενώ στην Αμερική έφτασε μέχρι τον ημιτελικό, παίζοντας τρία «πεντάσετα», δύο «τρίσετα» και ένα μισό, καθώς το πήρε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο σετ, λόγω ποινής που δέχθηκε ο Τζόκοβιτς!

Με αυτά και με αυτά, μπορεί ελαφρύ φαβορί να είναι ο Ντιμίτροφ, όμως ακόμα μεγαλύτερες πιθανότητες συγκεντρώνει το να παρακολουθήσουμε έναν αγώνα πολλών ωρών και σετ. Στηρίζουμε την επιλογή του να παιχτούν πέντε σετ στο ματς σε απόδοση 3,40 από την bwin.