Pick: Ο πόνος φέρνει δυσκολίες…

Μία αναμέτρηση, η οποία ίσως επηρεαστεί από ορισμένα νέα της τελευταίας στιγμής, είναι η συγκεκριμένη, που σε κάθε άλλη περίπτωση θα αποτελεούσε μία πολύ εύκολη αποστολή για τον Ράφαελ Ναδάλ. Όχι, ότι κινδυνεύει να χάσει ο Ισπανός και Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης από τον Κάμερον Νόρι, ωστόσο υπάρχει κάτι πολύ ενδφιαφέρον που πρέπει να αναφερθεί.

Βρισκόμαστε στον 3ο γύρο του Australian Open. Ο Ισπανός αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στη μέση του από την αρχή της σεζόν, κάτι το οποίο τον οδήγησε στο να μείνει εκτός από όλους τους αγώνες της εθνικής Ισπανίας στο ATP Cup. Έχοντας παίξει ήδη δύο ματς στο πρώτο Γκραν Σλαμ της σεζόν, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, αποκλείοντας με 3-0 σετ τόσο τον Σέρβο Ντζέρε, όσο και τον Αμερικανό. Μο, παίκτες πολύ χαμηλής δυναμικότητας.

“Εκτός ελέγχου”

“Το πρόβλημα που έχω στα δεξιά της μέσης μου παραμένει εκτός ελέγχου. Ειλικρινά, δεν είναι κάτι που μέχρι στιγμής μπορώ να διορθώσω. Αν παρατηρήσετε, η κίνηση του σώματός μου κατά την προσπάθειά να σερβίρω είναι διαφορετική και κάθε μέρα προσπαθώ να βρω λύσεις πάνω σε αυτό. Θα συνεχίσω, πάντως, να κάνω καλά αυτά που μου επιτρέπεται να κάνω”, δήλωσε σχετικά ο Ναδάλ.

Ο Βρετανός αντίπαλός του δεν είναι κάτι σπουδαίο αγωνιστικά, μιας και βρίσκεται στο Νο69 της παγκόσμιας κατάταξης και σίγουρα δεν αποτελεί μεγάλο φόβητρο για να οδηγήσει σε ήττα τον κάτοχο 20 τίτλων Γκραν Σλαμ. Ωστόσο, αυτό που μπορεί να κάνει είναι να γεμίσει τα σετ που θα παιχτούν με αρκετά γκέιμς και ίσως να πάρει και ένα (σετ).

Ποντάρουμε στην επιλογή του Over 27,5 games, που προσφέρεται στο 2,07 από την Betshop, κάτι που μπορεί να επιτευχθεί ακόμα και σε αγώνα τριών σετ.