Pick: Βγάζει… θυμό η Αλμερία

Μάλαγα – Αλμερία (30/3/2021, 20:30), Ισπανία Σεγούντα Ντιβιζιόν

Γειτονική αναμέτρηση στην Ανδαλουσία, με την αποδεκατισμένη Μάλαγα να υποδέχεται τη… θυμωμένη Αλμερία

Με το ζόρι ενδεκάδα

Η πολύπαθη Μάλαγα καλείται να τα βγάλει πέρα σε ένα ματς υψηλών απαιτήσεων έχοντας για μια ακόμα φορά πολλά προβλήματα απουσιών.

Κι αυτό διότι προέκυψαν οι τιμωρίες των βασικών Μάτος (αμυντικός, 22 συμ.) και Ραχμανί (μέσος, 29/4), αλλά και οι τραυματισμοί των χαφ Χοθάμπεδ (21/2), Χάιρο (22/1) και Εσκάσι (25/1), που κάνουν αγώνα δρόμου για να προλάβουν.

Την ίδια ώρα, ο αρχηγός Λομπάν (αμυντικός, 18 συμ.) «καθάρισε» από κορωνοϊό, ωστόσο δεν είναι 100% έτοιμος, ενόσω παραμένουν στα «πιτς» οι Ίσμαελ (μπακ, 14 συμ.), Καλέρο (στόπερ, 18/1) και οι επιθετικοί Σα (17 συμ.), Ιτσάμ (2 συμ.), Τσαβαρία (21/4).

Μάλιστα, υπάρχει ενδεχόμενο να είναι διαθέσιμοι μόλις 12 επαγγελματίες ποδοσφαιριστές για τον τεχνικό Πεγιθέρ, ο οποίος είναι αναγκασμένος από τον κανονισμό να έχει τουλάχιστον 7 επαγγελματίες στην ενδεκάδα του!

Στο αντίπαλο στρατόπεδο επικρατεί αναβρασμός λόγω των διαιτητικών αποφάσεων στον τελευταίο αγώνα με τη Λεγκανές. Για την ακρίβεια, οι άνθρωποι της Αλμερία «βράζουν» για το πέναλτι που δόθηκε εις βάρος τους στις καθυστερήσεις, από το οποίο προήλθε η ισοφάριση των Μαδριλένων (1-1).

Ήταν χαρακτηριστικό το ξέσπασμα του προπονητή Γκόμες, ο οποίος θύμισε… Γκατούζο στη συνέντευξη Τύπου: «Είμαι πολύ θυμωμένος! Απαιτούμε σεβασμό. Το VAR είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο, αλλά πρέπει να χρησιμοποιείται σωστά. Το πέναλτι δόθηκε στο 95’ κι ενώ ο διαιτητής είχε δώσει 4 λεπτά καθυστερήσεις».

Αντίστοιχη ήταν και η αντίδραση του ιδιοκτήτη της ομάδας, του Σεΐχη Αλ-Σεΐχ: «Έχουμε χάσει 8 βαθμούς από διαιτητικά λάθη. Πότε θα σταματήσει αυτό;». Συν τοις άλλοις, απαίτησε να ανοίξουν οι συνομιλίες των διαιτητών VAR του αγώνα.

Η Αλμερία παλεύει για την άνοδο, αλλά έρχεται από μια… οδυνηρή ισοπαλία κόντρα στη Λεγκανές και «βράζει» για τη διαιτησία, κάτι που πιθανότατα θα της βγει σε καλό, αφού περιμένουμε αντίδραση από εκείνη. Είναι πιο ποιοτική άλλωστε από την ελλιπέστατη Μάλαγα. Το διπλό σε απόδοση 2,25 στην Bwin.