Pick: Να γίνει το αναμενόμενο…

Γουινέα – Γκάμπια (24/1/2022, 18:00) Κύπελλο Εθνών Αφρικής

Δύο ομάδες από τη Δυτική Αφρική στη φάση των «16» του Κόπα Άφρικα. Για τη Γουινέα, βέβαια, η κατάσταση ούτε πρωτόγνωρη είναι, αλλά ούτε και φέρνει πανηγυρισμούς. Η ομάδα έχει εμπειρία από τέτοιες διοργανώσεις και ουσιαστικά τα χάλασε μόνο στο τελευταίο ματς του ομίλου με τη Ζιμπάμπουε, όπου ηττήθηκε με 2-1 δεχόμενη δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Γκάμπια, αντίθετα, έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει. Αυτή είναι η πρώτη της παρουσία σε τελική φάση και τα κατάφερε όχι μόνο να μην περάσει απαρατήρητη, αλλά και να πάει στη 2η θέση του ομίλου αήττητη. Βεβαίως και στα τρία παιχνίδια της είχε αμέριστη τη βοήθεια της τύχης. Με τη Μαυριτανία (1-0) σκόραρε στην πρώτη της φάση (στο 10’) και μετά δέχτηκε πολλές ευκαιρίες, αλλά όχι γκολ, με το Μάλι (1-1) ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις και με την Τυνησία (1-0) δέχτηκε σωρεία ευκαιριών, αλλά πέτυχε ένα γκολ στις καθυστερήσεις κόντρα στη ροή του ματς.

Φυσικά δεν μπορούν όλα αυτά να είναι τύχη. Απλά, η ρέντα της Γκάμπια την έχει βοηθήσει υπέρμετρα μέχρι στιγμής. Έχει νόημα να παίξουμε ότι αυτή τη φορά θα γίνει το αναμενόμενο και η ποιοτικότερη και εμπειρότερη Γουινέα θα προχωρήσει.

Η πρόκριση της Γουινέας βρίσκεται στο 1,72 στη Novibet.