Pick: Ίντριγκα και παράδοση στο «Ολίμπικο»

Ίντριγκα και παράδοση

Λάτσιο – Μπάγερν (23/02/2021, 22:00) Τσάμπιονς Λιγκ

Η Μπάγερν είναι πολύ βαριά φανέλα. Ασήκωτη! Ίντριγκα και παράδοση στο «Ολίμπικο», βασισμένα στην προϊστορία της Λάτσιο με Γερμανούς.

Σε αυτό το παιχνίδι η πρώτη σκέψη γέρνει δεξιά. Ακόμα και για τη φετινή Μπάγερν που έχει δεχτεί αρκετά τέρματα και προέρχεται από τις γκέλες με Μπίλεφελντ (3-3 εντός) και Άιντραχτ (2-1 εκτός).

Η Λάτσιο βρίσκεται στο limit up της με επτά νίκες στα 8 τελευταία παιχνίδια. Η επιστροφή της σε ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 13 χρόνια, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Τερμάτισε δεύτερη και αήττητη (2-4-0). Ήταν λίγο τυχερή στο τελευταίο εντός ματς με τη Κλαμπ Μπριζ, όμως άξιζε δίκαια την πρόκριση.

Υπάρχουν διάφορα στατιστικά που… ιντριγκάρουν την αναμέτρηση. Στο «Ολίμπικο» έχουν 6-1-1 με γερμανικές ομάδες, ενώ έχουν δεχτεί γκολ στα τελευταία 17 (!) εντός στο θεσμό. Στα ματς με Ντόρτμουντ, Ζενίτ και Κλαμπ Μπριζ πέτυχαν γκολ στο 6’, 3’ και 12’ αντίστοιχα. Μάλιστα, από τη Ρωσική και Βελγική ομάδα δέχτηκαν τέρμα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν δεχθεί 31 τέρματα φέτος στη Μπουντεσλίγκα. Γενικά δεν πατάνε καλά στα πόδια τους, όμως δε θα πάνε αδιάβαστοι στη Ρώμη. Έχουν 12-4-0 στα τελευταία 16 εκτός έδρας στο Τσάμπιονς Λιγκ, και 3-2-0 στα πρόσφατα ταξίδια τους στην Ιταλία. Επίσης οι Γερμανοί στα πέντε από τα δέκα τελευταία εκτός έδρας ματς του θεσμού στη φάση των «16», έχουν φέρει G/G.

Ιμόμπιλε και Λεβαντόφσκι (ακόμα και χωρίς τον Μίλερ στο πλευρό του), λογικά απόψε το βράδυ θα προσφέρουν πλούσιο θέαμα, στους απανταχού φίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα επιτεύγματα της Λάτσιο σε ομίλους και Σέριε Α’, άμυνα και επίθεση της Μπάγερν ιντριγκάρουν για Goal A’ ημιχρόνου. 3,70 στη Novibet.