Pick: Σημάδεψε το ματς ο “Καπέλο”

Μπουσόγκα – Πολίς (17/4/2021, 16:00) Ουγκάντα Πρέμιερ Λιγκ

Ο Άμπεϊ Μπογκέρε Κικομέκο είναι γνωστός στο ποδόσφαιρο της Ουγκάντα ως «Καπέλο»! Ναι, έχει το παρατσούκλι του πασίγνωστου Ιταλού κόουτς, κυρίως επειδή πορεύεται με κυνικότητα και ρεαλισμό, όπως κύλησε και η καριέρα του Φάμπιο. Γι’ αυτό διατηρεί τη θέση του στην Μπουσόγκα, μια μικρομεσαία δύναμη στο ποδόσφαιρο της Ουγκάντα, για τα τρία τελευταία χρόνια. Θητεία-ρεκόρ.

Ποτέ δεν είχε πολλούς παικταράδες η Μπουσόγκα, αλλά πάντα έβρισκε τρόπο να μένει μακριά από τις κακοτοπιές, επειδή ήξερε πώς να παίρνει τους βαθμούς που πρέπει. Κάτι τέτοιο θα προσπαθήσει και φέτος. Δεν έχει πάρει διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο η εικόνα της ως τώρα δείχνει ότι δύσκολα θα κινδυνέψει.

Σήμερα η Μπουσόγκα παίζει με την Πολίς, την ομάδα της αστυνομίας της χώρας. Η οποία είναι πιο ποιοτική, ωστόσο δεν έχει και ιδιαίτερο «ειδικό βάρος». Αυτό δεν το προσέχουν πολύ οι μπουκ. Mετράνε πολύ τη βαθμολογία και βάσει του σετ αποδόσεων τη δίνουν ακλόνητο φαβορί στο Ντζέρου.

Οι σημαντικές λεπτομέρειες

Λεπτομέρεια Νο1: Έχουν γίνει 4 αγώνες στην έδρα της Μπουσόγκα και η γηπεδούχος ομάδα έχει 4/4 νίκες! Αντίστοιχο, βέβαια, είναι και το ρεκόρ νικών στην έδρα της Πολίς.

Λεπτομέρεια Νο2: Η Μπουσόγκα έρχεται από σερί τριών αγώνων με τους Βάιπερς. Mια από τις πιο ιστορικές ομάδες της χώρας και πρωτοπόρου στο πρωτάθλημα. Τους δύο απανωτούς αγώνες για το κύπελλο τους έχασε αμφότερους και την Τρίτη έπαιξε για το πρωτάθλημα. Ο Κικομέκο, γνωρίζοντας ότι δεν μπορεί να περιμένει πολλά από το ματς αυτό, έκανε ροτέισιον και έφαγε στο κεφάλι ήττα 4-0. Το καλό, όμως, είναι ότι δεν σπατάλησε δυνάμεις, σ’ ένα ματς που και καλά να έπαιζε δύσκολα θα έπαιρνε κάτι.

Οπότε; Το σημερινό παιχνίδι είναι «σημαδεμένο»γ ια την Μπουσόγκα, που ποντάρει και στην φρεσκάδα, αλλά και την καλή παράδοση για να μην ηττηθεί. Η Πολίς έχει ρεκόρ 3-3-2 εκτός έδρας φέτος, όμως οι τρεις νίκες της έγιναν με τις τρεις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας (Μίντα, Κιτάρα, Κιετούμε), που είναι και οι πιο αδύναμες.

Η διπλή ευκαιρία της Μπουσόγκα (1Χ) πληρώνει 1,80 στη Goalbet.