Pick: Ψάχνει την αυτοπεποίθηση

Γκέτεμποργκ – Βάρμπεργκ (23/8/2021, 20:00) Σουηδία Αλσβένσκαν

Η Γκέτεμποργκ ψάχνει τρόπο να χτίσει ψυχολογία μετά από δύο πολύ σημαντικές εμφανίσεις εκτός έδρας. Πιο σημαντική, βέβαια, αυτή πριν από εννέα μέρες, όταν επικράτησε της πρωτοπόρου Μάλμε με 3-2, με γκολ-πέναλτι που πέτυχε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων! Η παρουσία του Μάρκους Μπεργκ στην επίθεσή της εγγυάται ότι αν φτιάξει ευκαιρίες, θα πετύχει γκολ.

Η Βάρμπεργκ τρέχει αήττητο σερί πέντε αγώνων στο πρωτάθλημα, με ρεκόρ 2-3-0. Η μία από τις δύο νίκες της ήταν πριν ένα μήνα (26/7) επί της Γκέτεμποργκ με 2-0 εντός. Σ’ εκείνο το ματς πέτυχε τα δύο γκολ στην αρχή και στο τέλος (5’, 78’) σ’ ένα ματς που ήταν ισορροπημένο αγωνιστικά. Εκτός έδρας, βέβαια, η Βάρμπεργκ έχει το πολύ μέτριο ρεκόρ 1-3-3, όμως το θετικό της είναι ότι με εξαίρεση το πρώτο εκτός με τη Μιάλμπι (0-0) έχει σκοράρει σε όλα της τα εκτός έδρας.

Της έδωσε αυτοπεποίθηση

Η νίκη επί της Μάλμε έδωσε αυτοπεποίθηση στη Γκέτεμποργκ. Η οποία κι εκτός έδρας φαινόταν καλύτερη από τη Βάρμπεργκ, πλην όμως δέχτηκε τα γκολ σε κρίσιμα σημεία. Την προηγούμενη Τρίτη πέρασε εύκολα από την έδρα της Έστερλεν για το κύπελλο (3-0) και θέλει πολύ μια εντός έδρας νίκη, που θα την ανεβάσει στο πάνω μισό της βαθμολογίας.